Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych
Pamięci osób, które sprzeciwiały się totalitaryzmom i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku, poświęcony jest Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Obchodzony jest 6 marca. Tego też dnia Dom Spotkań z Historią ogłosi nazwiska osób uhonorowanych tytułem "Sprawiedliwego". O znaczeniu święta mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Ziarkowska z Domu Spotkań z Historią.
2016-03-06, 15:03
Posłuchaj
Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych ustanowiony został przez Parlament Europejski w 2012 roku. Data – 6 marca – nie jest przypadkowa. Tego dnia zmarł Mosze Bejski, polski Żyd, współtwórcy definicji „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
– Mosze ocalał dzięki liście Schindlera. Następnie był przechowywany przez swoich polskich przyjaciół. Po wojnie wyemigrował do Izraela. Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych jest również hołdem dla jego osoby – powiedziała kierownik Działu Edukacji Domu Spotkań z Historią.
Za "Sprawiedliwych" twórcy idei Europejskiego Dnia Pamięci uważają osoby, które ryzykowały własnym życiem, aby ocalić innych oraz tych, którzy występowali w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w czasie ludobójstw i masowych mordów oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku.
– Chcemy pokazać przykłady osób, które potrafiły zachować się odważnie i godnie w sytuacjach ekstremalnych. Naszym założeniem jest honorowanie nie tylko ludzi, którzy są znani. Skupiamy się także na tych, których historii jeszcze nikt nigdy nie opowiedział – dodała Anna Ziarkowska.
REKLAMA
Rozmówczyni Polskiego Radia 24 mówiła również o Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie, w którym upamiętnione są osoby zasłużone dla ratowania ludzkich istnień w czasach, gdy w Europie dominowały różnego rodzaju totalitaryzmy.
Polskie Radio 24/db/lui
Polecane
REKLAMA