74. rocznica zagłady otwockich Żydów
19 sierpnia 1942 r. niemieccy oprawcy wywieźli z Otwocka do obozu zagłady w Treblince ok. 8-10 tysięcy Żydów. O zagładzie i ówczesnym mieście mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Nosowski (Więź).
2016-08-19, 14:56
Posłuchaj
Getto w Otwocku było drugim pod względem wielkości w tzw. dystrykcie warszawskim. Przebywali w nim Żydzi mieszkający wcześniej m.in. na terenie Otwocka, a także kuracjusze tutejszych sanatoriów i szpitali.
- Jedni uważali, że lepiej przetrwać w getcie warszawskim, inni że w otwockim – podkreślił Zbigniew Nosowski. - Otwockie getto nie było aż tak szczelnie zamknięte jak warszawskie. Miało trzy części, więc można się było pomiędzy nimi przemieszać. Nie było też tak zabudowane i ogrodzone murem, ale obrazy biedy i nędzy były dokładnie takie same – wyjaśnił.
Gość dodał także, że niektórzy otwoccy Żydzi spodziewali się, że następnego dnia może rozpocząć się akcja. – Niektórzy uciekali, ukrywali się po lasach, domach. Efektem tej akcji było więc nie tylko wywiezienie i zamordowanie w Treblince połowy mieszkańców miasta, ale również rozstrzelania, które ciągnęły się przez sierpień i wrzesień, ponieważ wszystkich Żydów, których znaleziono ukrywających się w lasach, piwnicach czy strychach, sukcesywnie rozstrzeliwano – zaznaczył Nosowski.
Od roku 2002 Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, w porozumieniu z Towarzystwem Przyjaciół Otwocka, władzami miasta i innymi instytucjami organizuje 19 sierpnia marsz pamięci i modlitwy w rocznicę zagłady otwockich Żydów.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
O godz. 23.10 w Polskim Radiu 24 będzie można wysłuchać premierowego reportażu Olgi Mickiewicz pt. „Więcej niż piasek”. Poświęcony będzie 74. Rocznicy zagłady otwockich Żydów.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA
Data emisji: 19.08.16
Godzina emisji: 14:15
REKLAMA