Podwójne oblicze odkrycia Ameryki przez Kolumba
Dzień Kolumba, obchodzony 12 października, to święto na cześć przybycia Krzysztofa Kolumba do Ameryki w 1492 roku. – To było odkrycie dla Kolumba i jego kolegów, natomiast dla tych, którzy zostali odkryci to było przybycie dziwnych obcych – mówił w Polskim Radiu 24 filozof kultury i cywilizacji prof. Stanisław Obirek z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
2016-10-15, 20:16
Posłuchaj
Odkrycie Ameryki przez Kolumba uznawane jest za wielki krok cywilizacyjny, ogromne odkrycie geograficzne i dowód żeglarskiej odwagi. Z perspektywy plemion tam zamieszkujących, sprawa wyglądała zgoła odmiennie.
– Dość szybko się okazało, że ci "obcy" nie byli zainteresowani kulturą czy wierzeniami, a raczej ich stanem posiadania i złotem – mówił prof. Stanisław Obirek. – Ze strony zwłaszcza tych ludów, które przeżyły, a mają wyrytą głęboko w pamięci historię związaną z przybyciem Europejczyków, data przybycia Kolumba to początek apokalipsy, zniszczenia ich kultury, religii i całego świata. Nie można mówić o żadnym spotkaniu, dialogu, wymianie kulturowej, tylko o jednostronnej inwazji, która skończyła się dla nich tragicznie – powiedział.
Więcej w całym programie.
Z prof. Stanisławem Obirkiem rozmawiał Jakub Kukla.
REKLAMA
Polskie Radio 24
____________________
Data emisji: 15.10.2016
Godzina emisji: 19.15
REKLAMA
REKLAMA