75. rocznica pierwszego transportu więźniów do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie
W Chełmnie nad Nerem spotkali się przedstawiciele rządu, kilku europejskich ambasad, samorządowcy oraz Żydzi i Romowie. Wspólnie uczestniczyli w obchodach 75. rocznicy pierwszego transportu do niemieckiego obozu zagłady Kulmhof. O obozie w Chełmnie mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zając, dziennikarz, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.
2016-12-08, 19:47
Posłuchaj
8 grudnia 1941 r. w Chełmnie nad Nerem Niemcy zamordowali za pomocą spalin samochodowych ok. 700 Żydów, przybyłych dzień wcześniej z pobliskiego Koła. To wydarzenie było początkiem działalności pierwszego niemieckiego obozu zagłady na okupowanych ziemiach polskich – KL Kulmhof.
– Ośrodek zagłady Kulmhof miał służyć zagładzie Żydów z Kraju Warty, a jego wielkim centrum była Łódź. W pierwszej fazie Żydzi z getta łódzkiego ginęli przede wszystkim tam. Historia tych miejsc splotła się w tragiczny sposób – wyjaśniał Marek Zając.
Gość wskazywał, że na historię zagłady powinno się patrzeć całościowo, jak na ciąg przyczynowo-skutkowy. Najpierw pojawiła się powoli narastająca nienawiść, przejawiająca się np. w nocy kryształowej. Później rozpoczęła się stygmatyzacja, pojedyncze zabójstwa, dręczenie, ośmieszanie i upokorzenie. Żydów zaczęto zamykać w gettach. – Aż przyszedł moment, gdy w 1941 roku rozpoczynają się masowe egzekucje. Chełmno jest pierwszym w historii obozem zagłady, przerażającym quasi-laboratorium, gdzie testowano różne metody zabijania na skalę masowa – mówił Zając.
Historycy szacują, że w Chełmnie nad Nerem zginęło około 200 tys. osób, głównie Żydów. Tylko siedmiu osobom udało się uciec. Ostatni z ocalałych więźniów Chełmna - Szymon Srebrnik zmarł kilka lat temu.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.
Polskie Radio 24/ip
Więcej historii w Polskim Radiu 24
REKLAMA
__________________
Data emisji: 8.12.2016
Godzina emisji: 19:14
Polecane
REKLAMA