Polityczne drogi do polskiej niepodległości
„Nie tylko Dmowski i Paderewski (polska akcja dyplomatyczna 1914–1918)”. Pod takim hasłem w Pałacu Belwederskim odbyła się trzecia debata historyków przypominająca kluczowe wydarzenia, prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem naukowcy dyskutowali o działaniach polskich polityków, dzięki którym, nasi przodkowie mogli cieszyć się ze zrzucenia jarzma zaborców.
2017-04-01, 18:45
Posłuchaj
W drodze do uzyskania niepodległości polscy politycy podzielili się na dwa główne obozy, których przedstawiciele, poprzez swoje działania, starali się przyczynić do odzyskania wolności przez Polskę. Prof. Marek Kornat, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wskazał, że jednym z nich było stronnictwo proaustriackie stawiające na zwycięstwo mocarstw centralnych z Niemcami i Austro-Węgrami na czele.
– Z drugiej strony istniało środowisko popierające kraje należące do tzw. Ententy, czyli Wielką Brytanię, Francję i Rosję. Ich przeciwnicy popierający państwa centralne chcieli, by na terytoriach uwolnionych spod panowania rosyjskiego budować struktury państwa polskiego i w oparciu o nie przygotowywać się na chwilę, gdy skończy się wojna – powiedział prof. Marek Kornat.
Debaty belwederskie to cykl spotkań, organizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Instytut Pamięci Narodowej. Do tej pory poruszono tematy wpływu Aktu 5 listopada na rozpoczęcie procesu odzyskiwania niepodległości, a także znaczenie noty prezydenta USA Woodrowa Wilsona ze stycznia 1917 r. Działalność polskich dyplomatów była przedmiotem spotkania, do którego doszło 1 kwietnia.
Ponadto w audycji prof. Marek Kornat w szerszy sposób przybliżył zagadnienie działalności polskich dygnitarzy w dążeniu do wywalczenie niepodległości przez nasz kraj. Nakreślił również militarne i geopolityczne tło zmagań w trakcie I wojny światowej.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
Więcej Historii w Polskim Radiu 24
______________________
Data emisji: 01.04.2017
Godzina emisji: 17.21
REKLAMA
REKLAMA