Polska służba zdrowia w ogonie Europy

W rankingu przygotowanym przez Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia, polska służba zdrowia po raz kolejny okazała się jedną z najgorszych. Na 37 biorących w badaniu państw, Polska zajęła dalekie, 31. miejsce. – To czerwona kartka dla systemu ochrony zdrowia – uważa Ewa Borek z Fundacji „My pacjenci”.

2015-01-28, 21:04

Polska służba zdrowia w ogonie Europy
Jednym z problemów służby zdrowia jest przestrzeganie praw pacjenta. Foto: flickr/Postman76

Posłuchaj

29.01.15 Ewa Borek:"Pacjent nie jest ważny, nie jest ważne jego zdrowie (...)"
+
Dodaj do playlisty

Europejski indeks jest rankingiem porównującym jakość służby zdrowia w krajach europejskich. Eksperci z instytutu badawczego Health Consumer Powerhouse (HCP) opracowują go na podstawie ogólnodostępnych danych. Biorą pod ocenę m. in.: dostępność farmaceutyków, czas oczekiwania na leczenie, prawa pacjenta i ich przestrzeganie czy skuteczność działań profilaktycznych.

Ewa
Ewa Borek, foto: PR24/PJ

Pamiętajmy o tym, że ten ranking ma charakter konsumencki, co oznacza, że to pacjenci wystawili polskiemu systemowi zdrowia tę niekorzystną laurkę – powiedziała w Debacie poranka Polskiego Radia 24 Ewa Borek z Fundacji „My pacjenci”. – Brakuje u nas merytoryczności i zrozumienia potrzeb pacjentów, których głos nie przebija się do osób zawiadujących systemem – dodała.

REKLAMA

Ewa
Iwona Schymalla, foto: PR24/PJ

Problem dialogu z pacjentami akcentowała w PR24 Iwona Schymalla z portalu medexpress.pl. – To klasa polityczna odpowiada za kiepską kondycję systemu zdrowia – stwierdziła. – Politykom brakuje odwagi, odpowiedzialności i wiedzy, a żeby podejmować mądre decyzje niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, szczególnie w tak skomplikowanej materii, jaką stanowi służba zdrowia.

Prawa pacjenta na cenzurowanym

Jednym z ważniejszych problemów służby zdrowia jest przestrzeganie praw pacjenta. Zwrócili na niego uwagę nie tylko specjaliści z HCP – potrzebę zmian dostrzegli niedawno sami posłowie, którzy zajęli się projektem nowelizacji ustawy o prawach pacjenta. Nowelizacja poszerzy zakres kompetencji Rzecznika Praw Pacjenta i samych pacjentów.

Goście „Debaty Poranka” w PR24 dostrzegają potrzebę reorganizacji i uporządkowania obecnie obowiązujących zasad.

– Prawa pacjenta nie są przestrzegane – uważa Borek. – Od wielu lat trwa stagnacja, a dochodzące do nas sygnały są mocno niepokojące i jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie dogłębnych reform całego systemu. Udało się to w przypadku edukacji i nie widzę powodu, dla którego w nowoczesnym państwie, jedna z najistotniejszych gałęzi funkcjonowania państwa nie mogłaby przejść podobnej drogi.

REKLAMA

Iwona Schymalla z portalu medexpress.pl pokreśliła, że kiepska kondycja polskiej służby zdrowia to nie tylko problem natury organizacyjnej.

– Równie kluczowe w tej kwestii są zagadnienia aksjologiczne i nie jest to sprawa jakiejś idei, tylko niezwykle ważne dla całej sprawy zagadnienie – stwierdziła. – Kiedyś medycyna była dziedziną humanistyczną, empatyczną, a w centrum zainteresowania był człowiek, czyli pacjent. Powrót do modelu, w którym liczą się wartości jest wskazany.

W osobnej audycji swoją opinię na temat ogłoszonego raportu wyrażała na antenie Polskiego Radia 24 również Renata Furman ze „Służby Zdrowia”.

– Jedno z ostatnich miejsc Polski w tym rankingu to bardzo smutny obraz. Niepokojące jest również to, że wypadliśmy w tym roku jeszcze gorzej niż w 2013 – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Polacy mają problemy nie tylko z zapisaniem się do lekarzy specjalistów, lecz także rodzinnych.

– Pacjenci w Polsce wykazują się nadzwyczajną cierpliwością. Zarówno pacjenci onkologiczni, jak również ci z powszechnymi, nieprzewlekłymi schorzeniami mają problemy z dostaniem się do lekarza. Nie tylko dostęp do specjalistycznej opieki zdrowotnej, lecz także podstawowej jest coraz trudniejszy – mówił gość PR24.

Polskie Radio 24/dm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej