Paweł Lisicki: Zachód ze Wschodem zamieniły się miejscami
- W wielu państwach zachodnich mamy do czynienia ze zjawiskami bardzo charakterystycznymi dla schyłkowego okresu PRL. Różnica polega na tym, że był to schyłkowy okres. Natomiast obecnie mamy do czynienia z czymś, co jeśli nie zostanie powstrzymane, może stać się czymś bardziej groźnym i niebezpiecznym - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Paweł Lisicki, autor zbioru "Kontrrewolucja. Eseje i szkice".
2021-07-18, 20:16
Posłuchaj
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 od chwili końca komunizmu nastąpiła bardzo daleko idąca kulturowa zmiana. - Bolszewicki komunizm faktycznie umarł, ale na naszych ochach coraz wyraźniej widać neomarksizm lub tęczowy komunizm. W pewien sposób Zachód ze Wschodem zamieniły się miejscami. Zanika to, co wydało nam się największym zwycięstwem Zachodu. Coraz cześciej pojawia się to, przed czym Polacy zawsze uciekali, czyli tyrania - powiedział Paweł Lisicki.
Powiązany Artykuł
Leszek Kołakowski: "kultura Europy nie może istnieć bez chrześcijaństwa"
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że to porównanie nie jest na wyrost. - Przy całym moim krytycyzmie, trudno jest powiedzieć, że schyłek PRL był okresem obozów koncentracyjnych i masowych rozstrzeliwań. Chodzi o totalitarny rys. Mamy do czynienia ze zjawiskiem, które narasta na naszych oczach. Mamy przykład sprzed kilku tygodni nauczyciela w Wielkiej Brytanii, który za krytykę genderyzmu został wyrzucony ze szkoły. To jest tam sam system represji, który istniał w schyłkowym PRL. Nie było masowych rozstrzeliwań i obozów koncentracyjnych. Natomiast ludzie sprzeciwiający się władzy komunistów musieli liczyć się z utratą pracy, przywilejów, ograniczano im swobodę działania. Możemy powiedzieć, że w wielu państwach zachodnich mamy do czynienia ze zjawiskami bardzo charakterystycznymi dla schyłkowego okresu PRL. Różnica polega na tym, że był to schyłkowy okres. Natomiast obecnie mamy do czynienia z czymś, co jeśli nie zostanie powstrzymane, może stać się czymś bardziej groźnym i niebezpiecznym - tłumaczył Lisiecki.
REKLAMA
"Kontrrewolucja. Eseje i szkice" to wybór tekstów zaczerpniętych z bogatego dorobku redaktora naczelnego "Do Rzeczy". Teksty zamieszczone w tytule pochodzą z różnych źródeł. Najstarszy z publikowanych w tym zbiorze esejów powstał w 1990 r. Autor w swojej książce konfrontuje to, na czym polega i skąd się wziął kryzys zmysłu prawdy.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Życie z duszą czy bez"
REKLAMA
Prowadzący: Filip Memches
Gość: Paweł Lisicki (publicysta, redaktor naczelny "Do Rzeczy")
Data emisji: 18.07.2021
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
REKLAMA