Męskość wobec feminizmu. Prof. Żyro analizuje pracę Harveya Mansfielda

- Można potraktować tę książkę jako odpowiedź na problemy, które przynosi III fala feminizmu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Żyro analizując "Męskość" Harveya C. Mansfielda. - Według niego kobiety wchodzą w bardzo wypaczoną interpretację męskości, odwołują się do cech, które uważają za męskie, a których w opisie męskości zaproponowanym przez Mansfielda w oparciu o wielkie teksty, nie ma - dodał. 

2024-07-28, 20:53

Męskość wobec feminizmu. Prof. Żyro analizuje pracę Harveya Mansfielda
Prof. Tomasz Żyro ocenił książkę "Męskość" Harveya C. Mansfielda. Foto: Volodymyr TVERDOKHLIB/ Shutterstock

Nakładem Instytutu Pileckiego ukazała się w Polsce książka "Męskość" autorstwa Harveya Mansfielda. To "kompleksowe studium męskości, cechy przejawiającej zarówno złe, jak i dobre oblicza, przeważnie męskiej, często nietolerancyjnej, irracjonalnej i ambitnej" - informuje Instytut na swojej stronie internetowej. 

- Tekst został opublikowany w 2006 roku, w Polsce ukazał się z opóźnieniem 18 lat - przypomniał w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Żyro w Uniwersytetu Warszawskiego. Jak mówił, to kluczowe dla zrozumienia kontekstu, w jakim powstała książka Mansfielda. - Przełom wieków to nie tylko ekscytacja III falą feminizmu, feministki zaczynają napierać na instytucje i życie publiczne w sposób ewidentny - wskazał.

- Można potraktować tę książkę jako odpowiedź na problemy, które przynosi III fala feminizmu, według niego [Mansfielda] bardzo radykalna, jeśli chodzi o kulturę, społeczeństwo, życie polityczne i kształt demokracji, w tym wypadku amerykańskiej - powiedział. 

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

Prof. Tomasz Żyro o męskości według Harveya C. Mansfielda (Życie z duszą czy bez) 24:56
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Zwrócił uwagę na "bardzo interesujący" zabieg autora "Męskości" polegający na użyciu w angielskim tytule słowa - "Manliness", czyli "sięga do słów wywodzących się z XV wieku". - Mansfield wychodzi poza myślenie potoczne, [wraca] do rzeczy zupełnie podstawowych - tłumaczył. Wskazał, że XV wiek kojarzy się z rycerstwem i związanych z tym stanem sposobów zachowania związanych z dumą  i honorem. 

Zaznaczył, że w ocenie Harveya Mansfielda "nowoczesność jest związana z sytuacją, w której męskość staje się bezrobotna". - Potem analizuje nowoczesność rozpoczynając od Machiavellego, bo to pierwsza fala nowoczesności - wyjaśnił. 

Dwa problemy feminizmu

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że wg Mansfielda paradoks feminizmu polega na tym, że "kobiety chcą imitować mężczyzn", czyli "wchodzą w bardzo wypaczoną interpretację męskości jako takiej, odwołują się do różnych cech, które uważają za męskie, a których w opisie męskości zaproponowanym przez Mansfielda w oparciu o wielkie teksty, nie ma". 

Czytaj także: 

- Drugi problem jest intelektualny. Mansfield, który jest znakomitym myślicielem, pokazuje fałszywą koncepcję autonomii podmiotu Immanuela Kanta, właściwie przełamaną przez interpretację Nietschego - autonomię, która jest pełnym wyzwoleniem. Feministki traktują swój ruch jako wyzwolenie od czegoś, co jest konstruktem, jak patriarchalizm - stwierdził. 

REKLAMA

- To jest problem dla Mansfielda, ale komentarz jest taki, że ten tekst powstał osiemnaście lat temu. Dzisiaj rewolucja równościowa zjada feminizm, bo pojawiają się jeszcze bardziej równościowe tezy mówiące, że feministki są anachroniczne, a wręcz konserwatywne w uzbrajaniu praw kobiecych, że są inne mniejszości poszkodowane, a nie kobiety - dodał prof. Tomasz Żyro. 

Więcej w nagraniu:


Posłuchaj

Prof. Tomasz Żyro o męskości według Harveya C. Mansfielda (Życie z duszą czy bez) 24:56
+
Dodaj do playlisty

 

***

AudycjaŻycie z duszą czy bez
ProwadzącyFilip Memches
Gość: Tomasz Żyro (profesor nauk humanistycznych, UW)
Data emisji: 28.07.2024
Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej