Ekshumacje „Wyklętych” na Cmentarzu Bródnowskim
Szczątki 6 osób złożonych w bezimiennych dołach odnaleźli pracownicy IPN na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Według istniejącej dokumentacji w zbiorowym grobie mogą być pochowane szczątki nawet 47 żołnierzy podziemia niepodległościowego, zamordowanych przez komunistyczne służby w latach 1944-1947.
2015-07-04, 19:58
Posłuchaj
Prace ekshumacyjne prowadzone są w kwaterze 45N. Znajduje się ona w zakątku cmentarza, w pobliżu ul. Rzeszowskiej, blisko muru oddzielającego cmentarz chrześcijański od żydowskiego.
Zespół Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczął prace poszukiwawcze 1 lipca. Dzień później znaleziono szczątki dwóch osób. Jedna z nich ma przestrzeloną czaszkę tzw. „metodą katyńską” (strzałem z bliskiej odległości w tył głowy). 3 lipca odnaleziono szczątki kolejnych czterech osób.
– Cmentarz Bródnowski jest trzecim, oprócz Powązek i Cmentarza na Służewie, miejscem, gdzie w latach 40-tych i 50-tych komuniści pogrzebali kilkaset osób. Przeszkodą w ich wydobyciu są współczesne nagrobki, znajdujące się nad bezimiennymi mogiłami więźniów, w których chowano ludzi w latach 1995-1996 – powiedział prof. Krzysztofa Szwagrzyk.
Prof. Krzysztof Szwagrzyk mówił również o Kwaterze na Łączce znajdującej się na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie również znajdują się szczątki osób pomordowanych przez władze komunistyczne. Rozmówca Polskiego Radia 24 przedstawił także zasady, według których przeprowadzany jest proces ekshumacji.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA