Święto Trzech Króli

Objawienie Pańskie, czyli popularne Święto Trzech Króli, upamiętnia nie tylko ukazanie się Boga światu, ale także hołd złożony Jezusowi przez mędrców ze Wschodu. O historii uroczystości i związanych z nią tradycjach w Polskim Radiu 24 mówił ks. Krzysztof Ołdakowski z Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.

2016-01-06, 10:02

Święto Trzech Króli
Nieodłącznym elementem obchodów Objawienia Pańskiego są Orszaki Trzech Króli. Foto: fot.flickr/dominique cappronnier

Posłuchaj

06.01.16 Ks. Krzysztof Ołdakowski: „Święto Trzech Króli ma taką samą rangę jak Boże Narodzenie”.
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazywał w Polskim Radiu 24 ks. Krzysztof Ołdakowski, postaci Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara – związane są z Ewangelią św. Mateusza. – Już na samym jej początku powiedziane jest, że mędrcy przybyli ze Wschodu. Powszechnie uznawano ich za magów – mówił jezuita.

– Greckie słowo magos oznacza uczonego, kapłana. W ten sposób określano też babilońskich astrologów, badaczy gwiazd. Mędrcy szukali zatem na niebie znaków obecności Boga – wyjaśniał na naszej antenie ks. Krzysztof Ołdakowski.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że nie można precyzyjnie określić, skąd rzeczywiście przybyli mędrcy. – Jest wiele krain, które wówczas nazywano „Wschodem”. Może tu chodzić o Pustynię Syryjską, Mezopotamię, czy też Persję – tłumaczył.

Podczas uroczystości Objawienia Pańskiego w kościołach święcona jest kreda, za pomocą której wierni piszą na drzwiach swoich domów formułę „K+M+B”. Jezuita zaznaczał na naszej antenie, że nie są to wyłącznie pierwsze litery imion mędrców ze Wschodu.

– Formuła jest przede wszystkim skrótem łacińskiego zdania „Christus mansionem benedicat”, czyli „Niech Chrystus błogosławi ten dom” – wskazywał rozmówca Polskiego Radia 24.

W Polskim Radiu 24 ks. Krzysztof Ołdakowski mówił też m.in. o symbolice złota, kadzidła i mirry – darów ofiarowanych Jezusowi przez mędrców.

Nieodłącznym elementem obchodów Objawienia Pańskiego są Orszaki Trzech Króli. W tym roku przechodzą one w 420 miejscowościach w Polsce i 16 miastach zagranicznych. W specjalnej audycji Przemysława Goławskiego odnajdą Państwo relacje z przebiegu części pochodów.

Polskie Radio 24/mp

 

Polecane

Wróć do strony głównej