Psychologia: O sile dobrego nastawienia
- Człowiek generalnie częściej dostaje to, czego oczekuje, niż to, czego potrzebuje. Jeżeli skupiamy się na przeszkodach, to zmniejszamy prawdopodobieństwo, że znajdziemy rozwiązanie, a zwiększamy, że ta przeszkoda zaboli – podkreślił w programie Powiedzmy Sobie Jasno psycholog biznesu Jacek Santorski. O pozytywnym nastawieniu do świata mówiła także Anita Czupryn (Polska The Times).
2016-09-05, 20:06
Posłuchaj
Jak podkreślił Jacek Santorski, psychologiczne badania eksperymentalne pokazują, że istnieją ludzie nastawieni na znajdowanie możliwości i tacy, którzy ignorują możliwości i nastawieni są na znajdowanie przeszkód. - Bardzo wiele zależy od nastawienia, które często zależy od naszych pierwszych doświadczeń życiowych. Czasem bardzo trudno jest je zmienić – zaznaczył gość.
Odniósł się także do zjawiska tzw. „hejtu”. - Hejt, niezależnie od tego czy jest skierowany w moją stronę czy nie, traktuję jako ekscytujące, prawie naukowe doświadczenie. Stworzyłem typologię hejtu. Są dwa rodzaje hejtu – zauważył. - Zależnie od tego, co człowieka boli, ktoś hejtuje albo pogardliwie, albo nienawistnie. Pogardliwie hejtują ci, którzy mają głębokie problemy z poczuciem własnej wartości, a nienawistnie ci, którzy są bardziej sfrustrowani – wyjaśnił Santorski.
Anita Czupryn odniosła się z kolei do książek, które powstają w tej dziedzinie. - Tych książek jest mnóstwo i często są to popłuczyny po tym, co już pisali pisarze literatury motywacyjnej w latach 20, 30 czy 40 ubiegłego wieku – podkreśliła. I dodała, że „nic się w naszym życiu nie wydarzy, jeśli nie będziemy praktykować tego, co w tym książkach jest zawarte”.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Joanna Miziołek.
Polskie Radio 24/pr
_________________
Data emisji: 05.09.16
Godzina emisji: 19:15
REKLAMA