Kooperatywa mieszkaniowa sposobem na własne lokum
Kooperatywa mieszkaniowa jest inicjatywą ośmiu rodzin, których nie stać na zakup mieszkań na rynku komercyjnym. Ma umożliwiać im zaspokojenie potrzeb bez pośrednictwa deweloperów – poprzez wspólną budowę wielorodzinnego budynku, dopasowanego do ich potrzeb i możliwości finansowych. O projekcie w Polskim Radiu 24 mówiła Magdalena Ruszkowska z Habitat For Humanity.
2016-12-27, 14:07
Posłuchaj
Habitat For Humanity, która wspiera projekt, przejęła na siebie ciężar ryzyka kredytu na czas trwania inwestycji. – Naszym zadaniem jest to, żeby poświadczyć za te rodziny, zanim powstanie właściwe zabezpieczenie kredytu – tłumaczyła Ruszkowska.
Jak mówiła, Fundacja traktuje kooperatywę jako pilotaż, służący wypracowaniu modelowego rozwiązania mieszkaniowego dla rodzin bez zdolności kredytowej. – Chodzi o budowanie w takim kształcie, jak się chce i stosownie do potrzeb. Chcielibyśmy, żeby to miało nie tylko charakter pilotażowy, ale żeby powstał też fundusz poręczeniowy przy jakiejś instytucji – tłumaczyła.
Wyjaśniała, że nazwę kooperatywa przyjęto, by odróżnić tę inicjatywę od spółdzielni, kojarzących się z reliktem przyszłości. – Chcemy podkreślić oddolność tej inicjatywy, która skupia rodziny chcące przystąpić do inwestycji budowlanej. Niekoniecznie musi ich być minimum ustawowe i niekoniecznie chcą szukać rozwiązań typowych dla spółdzielni – mówiła.
Aby to rozwiązanie zadziałało, należy także opracować wzory umów regulujących stosunki między członkami kooperatywy oraz między kooperatywą a bankiem. – Nie ma na rynku takich produktów kredytowych, które przewidywałyby osiem gospodarstw domowych – podsumowała Ruszkowska.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/ip
____________________
REKLAMA
Data emisji: 27.12.2016
Godzina emisji: 13:18
REKLAMA