Fundacja Batorego przestanie rozdzielać fundusze norweskie?

Szykuje się zmiana operatora udzielającego wsparcia organizacjom pozarządowym. Chodzi o fundusze norweskie, czyli pieniądze, które Norwegia płaci Unii Europejskiej za dostęp do wspólnego rynku europejskiego. Do tego roku środki pochodzące z tego źródła dystrybuowała Fundacja Batorego. Jednak, według zapowiedzi rządu, to ma się zmienić. 

2017-04-01, 10:08

Fundacja Batorego przestanie rozdzielać fundusze norweskie?
Fundusze Norweskie i Fundusze EOG są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein 16 państwom członkowskim Unii Europejskiej.Foto: Alexas_Fotos / pixabay

Posłuchaj

01.03.17 Fundacja Batorego nie będzie już operatorem funduszy norweskich? Relacja Karola Darmorosa
+
Dodaj do playlisty

Gra toczy się o to, kto będzie mógł rozdzielać 40 milionów euro przeznaczonych na wsparcie społeczeństwa obywatelskiego w ramach funduszy norweskich. Przez wiele lat robiła to Fundacja Batorego, która na okres 2013-2017 zaproponowała program "Obywatele dla demokracji". Fundacja podkreśla, że została wybrana w otwartej procedurze konkursowej, zgodnie z dokumentami przyjętymi przez polski rząd. 

Tymczasem rząd chce zmienić operatora funduszy norweskich dla NGO. Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński powiedział Polskiemu Radiu, że Fundacja Batorego zakończyła już dysponowanie ostatnią transzą funduszy. Teraz rząd negocjuje z Norwegami to, kto zostanie nowym operatorem. "Nie sądzę, żeby Batory mógł być ponownie operatorem" – mówił Gliński.

Fundacja Batorego broni się, że wszystko było zgodne z prawem i zarząd sprawiedliwie realizował założony program. Równolegle kilkadziesiąt organizacji podpisało apel, że to skandal zarzucając Fundacji Batorego faworyzowanie projektów liberalno-lewicowych. 

– Naszym zdaniem projekty, które są finansowane z tych środków są sprzeczne z konstytucją RP. Warto wspomnieć takie inicjatywy jak "Równość małżeńska dla wszystkich" czy otwarte lobbowanie i promocja środowisk LGBT. Domagamy się, by środki były rozdysponowane bardziej pluralistyczne – mówi Krzysztof Bielak, prezes Stowarzyszenia Młodzi dla Polski.

REKLAMA

Fundusze Norweskie i fundusze EOG czyli Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE + Islandia, Liechtenstein, Norwegia).

W nowym okresie finansowania (2014-2021) kwota 2,8 mld euro zostanie udostępniona 15 państwom członkowskim Unii Europejskiej w celu zmniejszenia różnic społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia stosunków dwustronnych z trzema krajami-darczyńcami.

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu audycji.

Materiał przygotował Karol Darmoros.

REKLAMA

Polskie Radio 24/dds

_________________

Data emisji: 01.03.2017

Godzina emisji: 08.33

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej