Czym jest posłuszeństwo?
– Realne skonfrontowanie się z zagrożeniem może przynieść odpowiedź na pytanie dotyczące tego, jak bardzo człowiek może być posłuszny – powiedział dr Tomasz Grzyb, psycholog społeczny. W Polskim Radiu 24 rozmowa na temat tego, czym jest posłuszeństwo i jaki wpływ na czyny ludzi ma osoba tzw. autorytetu.
2017-10-15, 20:30
Posłuchaj
Przyczynkiem do rozmowy było przeprowadzone na początku lat 70. przez Stanley’a Milgrama badanie dotyczące poziomu posłuszeństwa wobec autorytetów. Wątek ten podjął również dr Tomasz Grzyb. Wykorzystując paradygmat Milgrama, razem z prof. Dariuszem Dolińskim, zrealizowali najbardziej rozbudowany od czasu eksperymentów Milgrama program badawczy nastawiony na zrozumienie mechanizmów odpowiadających za zachowania ludzi.
– W naszym badaniu chcieliśmy pokazać, że człowiekowi ciężko określić, w jaki sposób zachowałby się w określonej sytuacji. Dopiero konfrontacja z danym wydarzeniem może udzielić takiej odpowiedzi. Duże znaczenie ma w tym wypadku także osoba będąca autorytetem, która jest w stanie nakłonić do zrobienia rzeczy bardzo złych, pomimo wyznawanych przez kogoś norm społecznych, czy moralnych – powiedział dr Tomasz Grzyb.
Dr Tomasz Grzyb przyznał, że wspomniane badania pokazują również, że w niektórych sytuacjach człowiek jest w stanie wyłączyć samodzielne racjonalne myślenie i poddać się poleceniom autorytetu lub zachowywać się tak jak większość.
– W książce „Posłuszni do bólu” stawiamy z prof. Dolińskim tezę, niepopartą jeszcze faktami, że większość zła w historii świata wyrządzili ludzie będący posłuszni. Natomiast nieposłuszni zwracali uwagę, że coś jest nie w porządku i to oni próbowali obalać systemy totalitarne – dodał psycholog.
REKLAMA
Ponadto dr Tomasz Grzyb w szerszy sposób omówił sposób przeprowadzenia badania Stanley Milgram i jego wyniki, który zaskoczyły dużą część środowiska naukowego.
Polskie Radio 24/db
____________________
Data emisji: 15.10.17
Godzina emisji: 20:06
REKLAMA