Ulice Złego – Warszawa lat 50.
Muzeum Literatury w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy Ulice Złego. Archiwalne materiały i komiksy przeniosą widzów w świat Warszawy z powieści Leopolda Tyrmanda.
2014-04-01, 18:19
Posłuchaj
Wystawa jest prowadzona dwuliniową narracją. Ścieżka historyczna, za pomocą archiwalnych zdjęć, filmów propagandowych, plakatów, materiałów z archiwów IPN i policji, przedstawia codzienne życie Warszawy. Natomiast ścieżka literacka ukazuje bohaterów powieści w formie komiksów autorstwa Zuzanny Rosińskiej-Waś.
- Nasza wystawa zainspirowana jest powieścią Leopolda Tyrmanda, a szczególnie dedykacją, którą autor zamieścił na stronie tytułowej: „Mojemu rodzinnemu miastu, Warszawie”. Tyrmand dosyć drobiazgowo odtwarza przestrzeń miejską, swoich bohaterów osadzając w stolicy. My staramy się ten świat uczynić namacalnym, zaprosić widzów do wnętrza powieści – powiedziała w PR24 Joanna Pogorzelska z Muzeum Literatury, współautorka wystawy.
Warszawski „Dziki Zachód”
Obrazy pokazane w powieści „Zły” koncentrują się wokół, tak zwanej, ciemnej strony miasta. Jednak materiały zgromadzone na wystawie pokazują, że w latach 50. Warszawa była miastem bardzo różnorodnym i tętniącym życiem.
– Koncentrujemy się na tym, żeby pokazać dwoistość, niejednoznaczność Warszawy z tamtego czasu. Z jednej strony – ruiny, gruzy i błoto, a z drugiej – kiełkujące życie, przepełnione tramwaje, dancingi. Chcemy pokazać że Warszawa zaczyna żyć modą, ale też funkcjonują tam ciemne interesy półświatka i realne okrucieństwo systemu stalinowskiego – podkreślała Joanna Pogorzelska, Gość PR24.
REKLAMA
PR24 / Anna Mikołajewska
REKLAMA