Jarocin: tu rodził się polski rock

Kultowe festiwale w Jarocinie to najbardziej rockowe imprezy w Polsce. Szczególnego znaczenia nabierały we wczesnych latach 80. Wówczas stawały się realną siłą napędową rozwoju polskiej sceny rockowej. Dzięki nim przetrwała większość zespołów.

2014-07-19, 16:41

Jarocin: tu rodził się polski rock
. Foto: flickr/krystianb77

Posłuchaj

19.07.14 Andrzej Puczyński: „Dla mnie Festiwal w Jarocinie był fantastycznym świętem wolności (…)”
+
Dodaj do playlisty

Po odwilży władza dała większą swobodę w ramach kultury i sztuki. Bardziej liberalny kurs polityczny przyczynił się do wyjścia jazzu z mroku podziemia. Organizowanie festiwali stało się dobrą platformą do zaprezentowania większej publiczności nowatorskiej, świeżej muzyki.

Pierwszy taki festiwal

Podczas Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie grano zarówno muzykę punkową, rock`n`rollową, bluesową, heavy metalową, nowo falową reggae. Jak widać nadrzędnym celem festiwalu nie było wylansowanie poszczególnego stylu, ale bardziej prezentacja obecnego wtedy stanu, osiągnięć krajowej muzyki rockowej.

– Festiwale w Jarocinie miały swoje dobre i złe okresy, ale zawsze miały one w sobie coś, co bardzo ujmowało. Dla mnie Festiwal w Jarocinie był fantastycznym świętem wolności. Markę temu wydarzeniu zaczęły budować jarocińskie rytmy młodych. Dopiero po przyjeździe zespołów muzyki młodej generacji zbudowały rangę i swój szczyt osiągnęły w 1983 roku. Późniejsze okresy przyniosły sławę muzyce i zespołom punkowym – podkreślił w PR24 Andrzej Puczyński, muzyk rockowy.

REKLAMA

/

 

– Długie włosy, farbowane koszulki te obrazki były wówczas bardzo charakterystyczne. Po 1988 roku festiwal w Jarocinie stał się bardziej komercyjny. Ten festiwal kojarzy mi się przede wszystkim z zespołami, które były na wyciągnięcie ręki oraz z publicznością, która bawiła się pod sceną. To byli ludzie, którzy przeprowadzali bezpośrednie dialogi z prowadzącymi. Interakcja między prowadzącymi festiwal, a z publicznością była bardzo silna – podkreśliła Maja Kluczyńska, dziennikarka PR24.

Spichlerz Polskiego Rocka

Festiwale w Jarocinie to przede wszystkim muzyka, ale również ludzie. W ten weekend rozpoczęła się jego kolejna edycja, która jest wyjątkowa ze względu na otwarcie w Jarocinie Spichlerza Polskiego Rocka – nowoczesnego interaktywnego muzeum poświeconego historii polskiej muzyki rockowej.

– Spichlerz to przede wszystkim żywy magazyn muzyki.  Pokazujemy historię polskiego rocka od lat 50. Jest to nowoczesne muzeum multimedialne, w którym mieści się wiele ciekawych eksponatów i pamiątek   – Julia Rzepka, koordynatorka Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie.

REKLAMA

PR24/ Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej