Perły w ruinie
Kiedyś budowle, takie jak pałac von Reichenbachów w Goszczu pod Twardogórą, były wizytówką naszego państwa. Dziś o tych obiektach, które z pięknych rezydencji zmieniły się w ruiny, już nikt nie pamięta. Większości z nich wystarczyłaby szybka renowacja.
2014-07-26, 15:38
Posłuchaj
Z dwóch tysięcy pałaców na Dolnym Śląsku, które przetrwały wojnę, do dziś bezpowrotnie przepadło około 600. Około 20 proc. jest nieużywanych bądź znajduje się w stadium bliskim ruinie.
Potrzebna renowacja
Zamki, fortyfikacje i piękne rezydencje niczym nie przypominają tych z dawnych lat. Wnętrza budowli nie wyglądają już tak zachwycająco jak niegdyś.
- Polskie służby konserwatorskie nie wiedzą jaka jest liczba zabytków, które podlegają ich ochronie. Niektóre zabytki zachowały się tylko dlatego, że zostały jakoś inaczej zagospodarowane. W wielu przypadkach obiekty zostały przekształcone w hotele, pensjonaty czy rezydencje. Nie da się ukryć, że obiekt musi na siebie zarabiać, dlatego takie obiekty są najczęściej przekształcane w hotele – podkreślił powiedział Arkadiusz Gutka, prezes stowarzyszenia Monitoring Zabytków.
Obiekty pod ochroną
Na Dolnym Śląsku znajduje się około sto zamków, które przetrwały wojnę. Urzędy konserwatorskie w całym kraju zajmują się szukaniem obiektów, które wymagają specjalistycznej opieki i ochrony.
REKLAMA
- W Polsce do rejestru zabytków jest wpisanych ponad 66, 5 tysiąca obiektów z czego ponad 800 znajduje się na w województwie dolno- śląskim. My jako stowarzyszenie staramy się zdobywać informacje dotyczące opuszczonych zabytków. Inicjujemy działania związane z wpisaniem obiektów do rejestru. W sytuacji, w której obiekty są chronione prawem wówczas konserwator ma prawo wywierać wpływ na właściciela - dodał Gość PR24.
PR24/PO
REKLAMA