Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności
Tegoroczne obchody rocznicy Sierpnia ’80 nabierają szczególnego znaczenia ze względu na otwarcie w Gdańsku Europejskiego Centrum Solidarności. Placówka ma szansę na wpisanie się w świadomość Polaków na równi z Muzeum Powstania Warszawskiego.
2014-08-28, 14:03
Posłuchaj
Za cel Europejskie Centrum Solidarności stawia sobie zachowanie atrakcyjności i aktualności ideałów ruchu Solidarności. Centrum ma także za zadanie zachować w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenie Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji, aby we wspólnocie europejskich demokracji Solidarność była ważną częścią mitu założycielskiego Europy.
– Otwarcie jest bardzo ważnym wydarzeniem, zwłaszcza, że bez Solidarności trudno wyobrazić sobie nasza dzisiejszą Polskę. To powinno być coś, co przywróciłoby nam poczucie wspólnoty i bycia razem. Powstało wielkie muzeum wzniesione na terenie dawnej stoczni, które ma symboliczny kształt – bryły statku w budowie. Zaplanowana wystawa jest bardzo ciekawa i całe muzeum będzie wielką instytucją kulturalną. Chciałbym, żeby Europejskie Centrum Solidarności było taką równowagą dla Muzeum Powstania Warszawskiego – mówił w PR24 prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog zaangażowany w projekt Europejskiego Centrum Solidarności.
Solidarność kiedyś a dziś
Oferta Europejskiego Centrum Solidarności skierowana jest także do dzieci i młodzieży, czyli osób, które nie znają Solidarności. Jednak przeszłość i teraźniejszość ruchu to dwie odmienne historie.
– Tamten związek z lat 80.,realizował swoje cele, ale był też sposobem działania, organizowania się i wpływania na rzeczywistość wielkiego ruchu społecznego. Solidarność była instrumentem wielkiego ruchu przemian, które miały być pokojowe i oparte na dialogu z władzą. Duch, który przepełniał Solidarność, wymusił ustępstwa – powiedział Gość PR24.
REKLAMA
PR24/GM
REKLAMA