OPPA 2014 – Międzynarodowy Festiwal Bardów
Od 14 listopada w Warszawie trwa festiwal OPPA. To kilkudniowe święto piosenki w pełni autorskiej – takiej, w której liczy się przede wszystkim osobisty, w pełni świadomy swej wagi i odrębności przekaz artysty, wyrażony własnymi słowami i muzyką. Od swych narodzin w 1978 r. OPPA stała się jedną z najważniejszych imprez piosenkarskich w Polsce. Festiwal potrwa do 23 listopada.
2014-11-16, 14:13
Posłuchaj
– Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej to festiwal piosenki, której autor tekstu, kompozytor i wykonawca jest w jednej osobie. Twórca wypowiada się własnymi słowami, swoją własną muzyką, w swoim imieniu. On ponosi za ten utwór całkowitą odpowiedzialność. To pozwala na przedstawienie własnego światopoglądu – powiedział Piotr Bakal, poeta, piosenkarz, organizator OPPA.
Bardowie buntu i niezgody
Przemycanie tekstów między wierszami, walka o wolność piosenką, chęć wyzwolenia z reżimu politycznego – to wszystko przyświecało artystom i uczestnikom przeglądu w czasach komunizmu. „Obława” Jacka Kaczmarskiego, „Uliczni łowcy psów” Piotra Bukartyka to niezapomniane piosenki bardów buntu i niezgody, które były prezentowane właśnie podczas festiwalu.
– Sytuacja dawniej różniła się sporo od tej dzisiejszej, ponieważ wówczas mieliśmy w Polsce do czynienia z reżimem opresyjnym. Ten klimat niezależności czy braku możliwości wypowiadania się w klubach studenckich na tematy ważne i bardzo ważne sprawiał, że mnóstwo ludzi garnęło się do tego festiwalu, by chociaż przez chwilę mieć wrażenie, że dotykają jakieś sfery wolności – mówił gość PR24.
PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz
REKLAMA
REKLAMA