Swietłana Aleksijewicz – kronikarka upadku wielkiej utopii

Białorusko-ukraińsko-rosyjska pisarka i dziennikarka została tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nobla. – Zwyciężył temat małych ludzi wielkiej utopii i historia upadku imperium. Zostało docenione to, że w reportażach Swietłany Aleksijewicz wypowiadają się zwykli ludzie, których zaganiano do rozpaczliwych wysiłków i wojen, a nie ludzie z wyżyn władzy – mówił w Polskim Radiu 24 Leszek Wołosiuk, tłumacz.

2015-10-11, 17:28

Swietłana Aleksijewicz – kronikarka upadku wielkiej utopii
Swietłana Aleksijewicz, białoruska pisarka i dziennikarka, która pisze o pomijanej historii Rosji, a także o udziale kobiet w II wojnie światowej, wojennych losach dzieci oraz codziennym życiu po upadku komunizmu.fot.PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

Czy dzisiejsza Unia Europejska to ta sama, do której wstępowaliśmy? 11.10.15 Leszek Wołosiuk: „W reportażach Aleksijewicz wypowiadają się zwykli ludzie, których imperium zaganiało do rozpaczliwych wysiłków i wojen (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Swietłana Aleksijewicz to autorka książek, reportaży, esejów, filmów i sztuk teatralnych. W swojej literaturze szuka odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że człowiek jest człowiekiem.

– U Swietłany Aleksijewicz zwyciężył reportaż, a więc opowieść o życiu człowieka. Jej książki są o braku szczęścia, zabitej miłości i samotności. Każdy człowiek się w tym odnajduje – mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Wołkanowska-Kołodziej, autorka tekstów o i rozmów z Aleksijewicz.

Nagrodzona prestiżową nagrodą pisarka swoją twórczość osadza wokół bardzo ważnych problemów politycznych i społecznych, jak II wojna, Afganistan, tragedia w Czarnobylu.

– Książki Swietłany są podwójnie odbierane – inaczej w Rosji, inaczej na świecie. Na początku Rosjanie bardzo polubili jej literaturę. Kiedy jednak Swietłana zaczęła opisywać wojnę sowiecko-afgańską i kataklizm czarnobylski, to przestało się podobać Rosjanom – dodał Leszek Wołosiuk.

Więcej o twórczości Swietłany Aleksijewicz w całej audycji.

Z gośćmi Polskiego Radia 24 rozmawiał Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/dds

Polecane

Wróć do strony głównej