Unikatowa kolekcja chopinowska w Valldemossie

– Wiele autografów, rękopisów i kolekcji chopinowskich jest rozproszona po świecie i zaginiona. Pożary, wojny, okupacje zniszczyły wiele pamiątek. Na Majorce w Valldemossie znajduje się jednak wielka kolekcja prywatna poświęcona polskiemu kompozytorowi – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Bożena Schmid-Adamczyk, muzykolog, kustosz Muzeum w Valldemossie, autorka książki „Dziedzictwo Fryderyka Chopina. Kolekcja Boutroux-Ferrà w Valldemossie”.

2015-10-17, 14:48

Unikatowa kolekcja chopinowska w Valldemossie
Dokumenty prezentowane w Muzeum Valldemossa. Foto: http://www.celdadechopin.es/galeria.php

Posłuchaj

17.10.15 Dr Bożena Schmid-: „Pianiści powinni głębiej poznać Chopina, powrócić do źródeł, podstaw i intencji kompozytora (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Kolekcja Muzeum Fryderyka Chopina i George Sand w Valldemossie zawiera m.in. autografy dziewięciu kompozycji Fryderyka Chopina, autografy dziesięciu listów kompozytora do różnych adresatów, autografy czterech listów George Sand do Wojciecha Grzymały z dopiskami Chopina, portrety, pamiątki po Chopinie, wydania dzieł Chopina (ogółem 159 pozycji) i księgozbiór (239 pozycji o tematyce chopinowskiej w różnych językach). Dowiedzieć się o niej bliżej można dowiedzieć z książki, którą opracowała dr Bożena Schmid-Adamczyk.

– Książka ma prawie 600 stron. Została w niej sfotografowana cała kolekcja i pamiątki. Przede wszystkim są w niej jednak unikatowe autografy muzyczne – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Dr Bożena Schmidt-Adamczyk. Dr Bożena Schmid-Adamczyk.

Muzeum w Valldemossie zostało założone przez Anne-Marie Boutroux de Ferrà i wnuczkę George Sand – Aurorę Lauth-Sand, która przekazała znaczną część swoich zbiorów. Kolekcja Muzeum wzbogacała się z biegiem lat poprzez darowizny lub nabyte na aukcjach rękopisy, portrety i dokumenty. Jej główne zasoby są jednak wynikiem zakupu kolekcji Arthura Hedleya.

Książka „Dziedzictwo Chopina” jest dostępna w sprzedaży w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Redaktorem naukowym i autorką uzupełnień jest Ewa Sławińska-Dahlig.

Polskie Radio 24/dds/mr

Polecane

Wróć do strony głównej