Historyczne postacie we współczesnym wydaniu
Adam Mickiewicz, Neron, Leonardo da Vinci, Herkules. Co łączy te historyczne postacie? Facecje. Zarówno w wydaniu profilu na Facebooku, jak i w formie książki. O fenomenie żartobliwych i prześmiewczych dialogów wielkich poetów, naukowców i artystów przeniesionych w dzisiejszą rzeczywistość mówili Patryk Bryliński i Maciej Kaczyński, autorzy książki i facebookowego profilu Facecje.
2015-11-29, 22:02
Posłuchaj
Historyczni bohaterowie gości Polskiego Radia 24 zostają przeniesieni z czasów, w których żyli i działali do współczesności. O ich losach dowiadujemy się z Facebooka, gdzie dodają i komentują posty oraz zdjęcia, z sms-ów i czatów wymienianych między nimi. Za pomocą odpowiedniej gry słów komentują wydarzenia, z którymi są kojarzeni oraz w prześmiewczy sposób oceniają własne poczynania.
– Wszystko zaczęło się od naszej spontanicznej potrzeby zabawienia się w jakiś oryginalny sposób. Tworzenie śmiesznych dialogów sprawia nam mnóstwo frajdy. Wiele z postaci biorących w nich udział jest w jakimś sensie nam bliskich. Często są to nasi historyczni idole lub bohaterowie ulubionych powieści. Jednak wiele osób zwróciło uwagę, że nasze przedsięwzięcie ma także walory edukacyjne, co bardzo nas cieszy – powiedział Maciej Kaczyński.
Bohaterem, który dosyć często pojawia się u twórców Facecji jest Syzyf. Patryk Bryliński podkreślił, że autorzy do swoich dialogów dopasowują postacie kojarzące się ze współczesnymi trendami i wydarzeniami.
– Syzyf jest chociażby odniesieniem do ludzi pracujących w korporacjach. Jeżeli chcemy powiedzieć o realiach takiej pracy i społeczeństwie na wiecznym dorobku, to jego postać, symbolizująca niekończącą się pracę, jest idealnym przykładem – dodał.
REKLAMA
Na fali popularności facebookowego profilu w październiku br. została wydana książka, będąca zbiorem najlepszych dialogów z Facebooka oraz całkiem nowych pomysłów stanowiących zdecydowaną większość publikacji.
W audycji Maciej Kaczyński i Patryk Bryliński odnieśli się również do poziomu dzisiejszego języka i stylu wypowiedzi, których używają współcześni internauci.

Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA