Poznaliśmy laureatów konkursu „Bohaterowie drugiego planu”
W warszawskim kinie Iluzjon ogłoszono wyniki na najlepszą etiudę filmową konkursu „Bohaterowie drugiego planu”. Nagrodę główną, za etiudę „Jan Gosz – historia dobrem pisana”, zdobył zespół z Sierakowic. W Polskim Radiu 24 o założeniach konkursu i jego laureatach mówiła Gabriela Sierocińska-Dec z Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski, głównego organizatora wydarzenia.
2015-12-05, 17:28
Posłuchaj
Pośród zwycięzców konkursu filmowo-edukacyjnego, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych, znalazły się zespoły z całego kraju. Podjęły się one odnalezienia w swojej społeczności osób wspierających działalność niepodległościową i opozycyjną. Młodzi ludzie, na podstawie źródeł historycznych, stworzyli najpierw prace pisemne, a nastepnie, w drugim etapie konkursu, etiudy filmowe.
– Do konkursu zgłosiło się ponad 60 zespołów. W czerwcu jury wybrało 5 najlepszych prac, których autorzy zostali zaproszeni na warsztaty do łódzkiej Szkoły Filmowej, gdzie uczyli się tworzyć etiudy. Miały one ten sam temat i dotyczyły tego samego bohatera, co prace w pierwszym etapie konkursu – powiedziała Gabriela Sierocińska-Dec.
Jury postanowiło przyznać główną nagrodę konkursu zespołowi z Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach. Uczniowie przygotowali etiudę na temat człowieka, który był założycielem struktur „Solidarności” w ich miejscowości. Gabriela Sierocińska-Dec przyznała, że wrażenie na jury zrobiło to, iż był to niezwykle skromny człowiek, nie obnoszący się tym, że zrobił coś istotnego dla Sierakowic.
– Laureaci sięgnęli do dokumentów, które Jan Gosz ukrył w okresie stanu wojennego. Były nimi m.in. ręcznie spisywane protokoły, listy obecności oraz postulaty członków lokalnej „Solidarności”. Myślę, że gdyby nie ta praca, to zapewne nie dowiedzielibyśmy się, że istniał człowiek, który w ciągu kilku dni założył organizację, gdzie zapisało się ponad 500 osób – dodała.
Polskie Radio 24/db