Oswajanie domeny publicznej

Koalicja Otwartej Edukacji, Biblioteka Narodowa i Centrum Cyfrowe prowadzą kampanię promującą wykorzystywanie dzieł znajdujących się w domenie publicznej. O akcji, a także o tym, czym jest domena publiczna, w Polskim Radiu 24 mówili Aleksandra Janus z Centrum Cyfrowego i Łukasz Kozak z portalu „Polona.pl”, który udostępnia zdigitalizowane zbiory Biblioteki Narodowej.

2016-01-29, 18:22

Oswajanie domeny publicznej
Po 70 latach od śmierci artysty wygasają prawa autorskie majątkowe do ich twórczości.Foto: domenapubliczna.org

Posłuchaj

29.01.16 Aleksandra Janus: „Staramy się promować domenę publiczną jako worek z tradycją, z którego możemy czerpać bez ograniczeń”.
+
Dodaj do playlisty

– Staramy się promować domenę publiczną jako worek z tradycją, z którego możemy czerpać bez ograniczeń – wyjaśniała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Janus. – Po 70 latach od śmierci artysty wygasają prawa autorskie majątkowe do ich twórczości. Możemy zatem z tych zasobów korzystać, aby zrobić okładkę do płyty, czy wykorzystać muzykę w filmie – tłumaczyła ekspertka.

Jak na naszej antenie mówił Łukasz Kozak, pojęcie „domeny publicznej” nie jest powszechnie znane w społeczeństwie. To – w jego opinii – musi ulec zmianie.– W szkole powinniśmy uczyć o tym, czym jest domena publiczna, jak z niej korzystać i kiedy dzieło trafia do domeny – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

W I części programu o wystawie „Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem…” w Muzeum Literatury w Warszawie mówiły Aleksandra Kaiper-Miszułowicz i Zuzanna Rosińska-Waś – kuratorki wystawy.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/mp/lui

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej