Michał Rusinek o życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej

Poetka, eseistka, felietonistka, ale przede wszystkim laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Postać Wisławy Szymborskiej należy do grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiego życia kulturalnego. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Michałem Rusinkiem, sekretarzem noblistki, o życiu i twórczości Szymborskiej po otrzymaniu prestiżowej nagrody.

2016-02-06, 22:05

Michał Rusinek o życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej
Dzień w którym Wisława Szymborska dowiedziała się o przyznaniu nagrody Nobla był dniem wyjątkowym/fot.flickr/KKFO

Posłuchaj

06.02.16 Michał Rusinek: „Nobel dla Pani Wisławy był dla niej niczym tatuaż. Został z nią do końca jej życia (…)”.
+
Dodaj do playlisty

1 października 1996 roku był wyjątkowym dniem w życiu Wisławy Szymborskiej. Wtedy to Komitet Noblowski ogłosił jej nazwisko jako laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W laudacji napisano:

„W Wisławie Szymborskiej Szwedzka Akademia chce uhonorować przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia. Poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością (…)”.

– Informacja o przyznaniu nagrody Nobla zastała Panią Wisławę w Zakopanem. Po powrocie do Krakowa zastała całkowicie zapchaną skrzynkę pocztową, listonosza, który niemal wiadrami dostarczał jej kolejną porcje korespondencji oraz zastępy dziennikarzy pukających do drzwi jej mieszkania – powiedział Michał Rusinek.

Michał Rusinek podkreślił, że po zdobyciu nagrody z wielu stron posypały się w stronę Wisławy Szymborskiej propozycje napisania tekstów piosenek i utworów poetyckich. Jednak poetka odrzucała te oferty.

REKLAMA

Wisława Szymborska należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki zostały przełożone na 42 języki.

Z Michałem Rusinkiem rozmawiał Henryk Szrubarz.

Polskie Radio 24/db

 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej