Fenomen Stanisława Lema
Stanisław Lem to jeden z największych pisarzy XX wieku, innowator i zarazem klasyk. Poruszał się w ramach wielu gatunków literackich. Światową sławę i popularność przyniosła mu fantastyka naukowa. W 10. rocznicę śmierci, pisarza wspominał w Polskim Radiu 24 Maciej Parowski (Nowa Fantastyka).
2016-04-03, 15:04
Posłuchaj
Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie 30 milionów egzemplarzy. 27 marca minęła 10 rocznica śmierci Stanisława Lema.
– Fenomen Lema polegał na wielkim talencie, pracowitości oraz szczególnych cechach umysłu i charakteru. Interesował się wszystkimi dziedzinami nauki. Miał też umysł dowcipny, wnikliwy, paradoksalny i trochę złośliwy. Miał również szczęście urodzić się w przełomowej epoce, kiedy ewolucja naukowo-techniczna zaczęła się. Myślenie na temat technologii i cybernetyki naprawdę się upowszechniły – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Parowski.
Stanisław Lem jest autorem takich książek jak „Solaris”, „Szpital Przemienienia”, „Opowieści o pilocie Pirxie” czy „Głos Pana”. Został odznaczony m.in. „Orderem Orła Białego” czy „Złotym Krzyżem Zasług”.
Z Marcin Parowskim rozmawiał Błażej Prośniewski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds/mr
REKLAMA