Muzeum w Wilanowie zagrożone
Skażenie wód, rosnące zanieczyszczenie powietrza, a także drgania wytwarzane przez ruch uliczny. Według badań to czynniki wpływające negatywnie na budynki, rzeźby i część parkową Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. O zagrożeniach i ich skutkach dla Muzeum rozmawialiśmy w Polskim Radiu 24 z mikrobiolog dr Agnieszką Leśkiewicz-Laudy.
2016-04-10, 19:31
Posłuchaj
Naukowcy zbadali różne czynniki wpływające na stan ekosystemów znajdujących się na terenie samego pałacu i otaczającego go parku. Oceniali m.in. stan wód, jakość powietrza, poziom hałasu oraz stężenia dwutlenku węgla. Przeprowadzili też szereg działań edukacyjnych na temat tamtejszych ekosystemów. Wyniki są zatrważające.
– Wierzę, że dzięki specjalnemu programowi, który w najbliższym czasie mamy zamiar wdrożyć, uda nam się tę sytuację poprawić. Niestety musimy zmierzyć się z postępującym procesem urbanizacyjnym obejmującym także Wilanów – powiedziała dr Agnieszka Leśkiewicz-Laudy.
Galeria handlowa i obwodnica, które wkrótce powstaną w okolicach wilanowskiego Muzeum, a także kolejne osiedla mieszkalne, oplatające najbliższy obszar pałacu, wpływają i będą wpływać negatywnie na jego warunki naturalne. Pokazały to wnioski z najnowszych badań.
– Stan zapylenia na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Wilanowie jest bardzo znaczący i w wielu przypadkach poziom alarmowy niektórych pyłów został przekroczony. Bardzo ważnym elementem zagrożenia środowiska są także skażenia wód ze zbiorników znajdujących się w okolicach pałacu. Jest to efekt wprowadzania ścieków do Potoku Służewieckiego, który wpływa bezpośrednio do Jeziora Wilanowskiego – dodała.
REKLAMA
Dr Agnieszka Leśkiewicz-Laudy mówiła również o szczegółach programu mającego powstrzymać negatywne oddziaływania spowodowane postępującym procesem urbanizacyjnym Wilanowa.
Polskie Radio 24/db/pj
REKLAMA