Akcja „Żonkile” - 73. rocznica powstania w getcie warszawskim
Już po raz czwarty w Warszawie zostanie zorganizowana akcja „Żonkile” upamiętniająca wybuch Powstania w Getcie Warszawskim. O celach akcji w audycji Kultura mówiła Karolina Sakowicz z Muzeum POLIN.
2016-04-18, 12:15
Posłuchaj
We wtorek 19 kwietnia wolontariusze będą rozdawać mieszkańcom stolicy papierowe żonkile. Kwiaty te związane są z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania składał on pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Teraz ta tradycja jest kontynuowana.
- To bardzo ważne, aby w Warszawie pamiętano o podwójnej żydowskiej i polskiej tożsamości miasta. Symbolem żonkila chcemy połączyć tą pamięć - tłuamczyła Karolina Sakowicz. - Akcja jest próbą uczczenia bohaterów, tych którzy walczyli zbrojnie oraz tych, którzy mieszkali w getcie - dodała jedna z organizatorek akcji „Żonkile”.
Kierowniczka Działu Programów Publicznych Muzeum POLIN opowiadała także historię związana z wyborem żonkila na symbol akcji upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim.
Karolina Sakowicz podkreślała, że akcja cały czas się rozwija. - W tym roku mamy ponad 200 wolontariuszy więcej oraz 10 tys. więcej żonkili. Widzimy, że z roku na rok akcja cieszy się coraz większym powodzeniem i cały czas będziemy starali się ją poszerzać - powiedziała Sakowicz.
REKLAMA
Audycję w Polskim Radiu 24 prowadziła Maja Kluczyńska.
Polskie Radio 24/bs
REKLAMA