Sztuka w czasach PRL

Z jednej strony pełne uzależnienie od realiów politycznych, a z drugiej strony miejsce na niebanalne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Sztuka w okresie PRL była zjawiskiem wyjątkowym i wielowymiarowym. O zawiłych relacjach ówczesnych twórców z komunistyczną władzą, przepychankach z cenzurą i twardej walce o zachowanie tożsamości artystycznej mówiła historyk sztuki dr Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska.

2016-11-20, 20:01

Sztuka w czasach PRL
Fragment obrazu Zdzisława Beksińskiego, 1984r. Foto: wikipedia.org |Muzeum Historyczne w Sanoku

Posłuchaj

20.11.16 dr Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska: „Bardzo wielu malarzy poddało się wpływowi socrealizmu (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Rozmówczyni Polskiego Radia 24 jest również autorką książki „Sztuka w czasach PRL”. To właśnie w tej publikacji, pełnej ilustracji i anegdot, prezentuje rozwój najważniejszych zjawisk artystycznych w okresie PRL-u, m.in. polską szkołę plakatu, socrealistyczną architekturę, design i murale. 

– Najbardziej wrażliwe na działania polityczne były malarstwo i rzeźbiarstwo, gdyż znajdowały się pod bardzo ścisłym mecenatem państwa. Natomiast grafika, plakat, czy design przemysłowy po 1955 roku były absolutnie wolne od polityki i działalność artystów, zajmujących się tymi dziedzinami sztuki, była nieco łatwiejsza – powiedziała dr Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska.

Rozmówczyni Polskiego Radia 24 podkreśliła, że okres PRL była dla twórców kleszczami, które ograniczały ich artystyczna wolność. Z jednej strony istniała tzw. żelazna kurtyna, a z drugiej ostra cenzura.

– Wzrok całego polskiego środowiska artystycznego skierowany była na Zachód, gdzie nie istniały praktycznie żadne ograniczenia. Marzeniem osób zajmujących się sztuką było to, by tam właśnie się znaleźć – dodała.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Więcej Kultury w Polskim Radiu 24

_____________________

Data emisji: 20.11.2016

REKLAMA

Godzina emisji: 19:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej