Inwestycje w sztukę – zabawa dla bogatych?
Polacy coraz bardziej interesują się dziełami sztuki, zaś prace rodzimych twórców współczesnych sprzedają się na świecie za kwoty przekraczające milion złotych. W tle obrazu "Piłsudski na Kasztance", który dzień wcześniej udało się odzyskać po 19 latach poszukiwań, w Gospodarczym Temacie Dnia z Michałem Bolką z domu aukcyjnego Desa Unicum rozmawialiśmy o inwestycjach w sztukę.
2016-11-25, 09:30
Posłuchaj
Rozpoczyna się sezon jesienno-zimowych aukcji. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, w tym czasie domy aukcyjne wystawiają swoje najlepsze prace.
- W ostatnich kilku latach sztuka współczesna zyskała bardzo dużo, jeśli chodzi o wartość rynkową, ponieważ została zauważona przez koneserów, zwłaszcza na rynku galeryjnym, czy w muzealnictwie – powiedział Michał Bolka. - Polscy twórcy powojenni, którzy wnieśli coś nowego do sztuki, artyści awangardowi zyskali dużą renomę, stąd wzrosła średnia cena sprzedawanej pracy.
- W przypadku prac Wojciecha Fangora, w ostatnich dwóch latach ceny kształtują się już w granicach od 700 tysięcy do miliona złotych. Praca Romana Opałki została niedawno sprzedana za prawie 2 miliony złotych – zauważył gość audycji.
Jak dodał Michał Bolka kupowanie i kolekcjonowanie dzieł sztuki zawsze było domeną osób zamożnych. - Są prace nowych twórców, gdzie ceny kształtują się w granicach 1500 - 2000 zł. Pytanie czy możemy tu mówić o inwestowaniu czy raczej kupowaniu sztuki dekoracyjnej. Jednak kolekcjonowanie takich prac można uznać także za hazard i loterię, bo być może praca tego artysty za kilka lat zyska na wartości – dodał ekspert.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była: Karolina Mózgowiec
Polskie Radio 24/kawa
__________________
REKLAMA
Data emisji: 25.11.16
Godzina emisji: 09.08
REKLAMA