Życie kulturalne polskiej wsi
Dostarczenie szczegółowego obrazu korzystania z kultury przez mieszkańców gmin wiejskich. Oto główny cel badaczy Instytutu Spraw Publicznych, którzy przeprowadzili projekt badawczy dotyczący zaawansowania życia kulturalnego na polskiej wsi. O wnioskach płynących z raportu „Badanie zmiany praktyk uczestniczenia w kulturze wśród ludności wiejskiej” rozmawialiśmy w Polskim Radiu 24.
2016-12-10, 19:44
Posłuchaj
Zespół badaczy Instytutu Spraw Publicznych - dr Bartłomiej Walczak, dr Marcin Jewdokimow i Filip Pazderski - poszukiwał odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co współcześnie znaczy uczestnictwo w kulturze na wsi i jakie zachodzą zmiany w tej kwestii. Przyjrzeli się również wpływowi popkultury oraz instytucji lokalnych, a także znaczeniu religii jako praktyki kulturowej.
– Zależało nam na tym, by przyjrzeć się obszarom, które często są pomijane. Uznaliśmy, że ciekawym byłoby zbadać przestrzeń wiejską pod kątem życia kulturalnego. W tym celu wybraliśmy 45 gmin wiejskich, które położone są na terenie 16 województw. Badaliśmy uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych samych mieszkańców, a także rozmawialiśmy z osobami zajmującymi się organizowaniem dostępu do kultury na wspomnianych terenach – powiedział Filip Pazderski.
Filip Pazderski podkreślił, że istnieje duży rozdźwięk pomiędzy tym, co mieszkańcy wsi postrzegają jako udział w życiu kulturalnym, a tym, co w rzeczywistości robią w czasie wolnym.
– We wskazaniach mówiących o tym, co jest uważane za przejaw życia kulturalnego najczęściej wskazywano korzystanie z ofert domów kultury lub bibliotek. Jednak w praktyce osoby mieszkające na wsi najczęściej spotykają się ze znajomymi, oglądają telewizję z innymi osobami, a także uczestniczą w lokalnych festynach i nabożeństwach kościelnych. Należy zastanowić się nad tym, czy to, co proponują miejscowe ośrodki kultury trafia do ludzi – dodał gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
____________________
Data emisji: 10.12.16
Godzina emisji: 18.15
REKLAMA