Cenny zbiór druków ulotnych trafił do Biblioteki Narodowej

Zbiory Biblioteki Narodowej powiększyły się o kolekcję druków ulotnych, z lat 1913-24. - To dokumenty które mają krótką trwałość informacyjna. Afisze, zaproszenia, plakaty, ulotki - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Alberska z Biblioteki Narodowej. Kolekcja przekazana została przez Polaka mieszkającego w USA, dra Tomasza Wolanina.

2017-01-15, 09:17

Cenny zbiór druków ulotnych trafił do Biblioteki Narodowej
Bogurodzica to utwór, który otwiera historię polskiej literatury/fot.bn.org.pl

Posłuchaj

15.01.2017 Druki ulotne w Bibliotece Narodowej. Gość: Agnieszka Alberska z Biblioteki Narodowej
+
Dodaj do playlisty

– Druki ulotne zazwyczaj wyrzucamy do kosza. Nikt wówczas nie przywiązywał wartości do tych dokumentów, dlatego są tak cenne – wyjaśniała gość. Jak mówiła, kolekcja, która trafiła do Biblioteki Narodowej liczy 800 dokumentów. To przede wszystkim cegiełki i etykietki. – Druczki, które darowane są za jakąś drobną opłatą, wspomagające działalność instytucji charytatywnych – zaznaczyła Alberska. Jej zdaniem, tak duża kolekcja jest bogatym materiałem do badań. – Możemy się dowiedzieć jakie organizacje wtedy funkcjonowały, jak wyglądało życie ludzi. O akcjach charytatywnych nie mamy żadnych innych dokumentów – oceniła.

Agnieszka Alberska podkreśliła, że kolekcja jest zachowana w bardzo dobrym stanie. W Bibliotece Narodowej po opracowaniu, trafi w ręce konserwatorów. Zostanie także zdigitalizowana. – Jeszcze w tym roku czytelnicy zobaczą te dokumenty w cyfrowej bibliotece Polona – podsumowała gość.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Maria Furdyna.

REKLAMA

Polskie Radio 24/ip

_____________________  

Data emisji: 15.01.2017

Godzina emisji: 8:33


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej