Marek Ławrynowicz, autor słuchowisk radiowych o "Weselu"
– Wiele osób poczuło się dotkniętymi i obraziło się na Wyspiańskiego za „Wesele” – powiedział Marek Ławrynowicz, autor słuchowisk radiowych i scenarzysta. W całym kraju odbyła się 6. edycja akcji Narodowego Czytania. W tym roku lekturą wydarzenia było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Co wiemy na temat wspomnianego utworu i czy znamy treść „Wesela”?
2017-09-02, 19:35
Posłuchaj
Marek Ławrynowicz podkreślił, że teatralna premiera dzieła Stanisława Wyspiańskiego, do której doszło w 1901 roku, odbiła się szerokim echem w polskim społeczeństwie. Sam autor nie ukrywał, kto był pierwowzorami występujących w „Weselu” postaci.
– W pierwszej wersji, która złożył do teatru były imiona i nazwiska ludzi znanych w świecie kultury i sztuki. Dyrektor teatru wręcz błagał go, by z tego zrezygnować i zastąpić je pseudonimami. Mimo tego niektórzy czuli urazę do Wyspiańskiego, bo ich zdaniem można było rozszyfrować kto krył się pod konkretnymi określeniami – powiedział rozmówca Polskiego Radia 24.
Ogromnym bogactwem „Wesela” jest to, że stanowi ono mozaikę i przegląd polskiego społeczeństwa przełomu XIX i XX wieku. Marek Ławrynowicz zaznaczył, że spośród wszystkich bohaterów utworu jedną z najbarwniejszych i najbardziej niejednoznacznych postaci jest poeta, którego pierwowzorem był Kazimierz Przerwa-Tetmajer.
– Jest niczym sam Wyspiański. Szuka swojego miejsca na weselu. Wchodzi w chwilowe relacje. Zagłębiając się w lekturę czytelnik nie wie do końca co on naprawdę myśli. Czy mówi coś z sarkazmem, czy na poważnie. Ma potrzebę realizacji wielkiej idei, ale z drugiej strony można wyczuć, że jednocześnie jej się obawia – dodał scenarzysta.
REKLAMA

Polskie Radio 24/db
_____________________
Data emisji: 02.09.2017
Godzina emisji: 19:13
REKLAMA