Święto artystów teatru
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Ogólnopolska akcja „Dotknij Teatru” popularyzuje sztukę, zachęca do częstszego odwiedzania teatrów, a także zbliża widzów i twórców teatralnych.
2014-03-27, 17:33
Posłuchaj
W programie „Dotknij Teatru” bierze udział ponad 180 podmiotów z całego kraju. W ramach akcji, w 50 polskich miastach organizowane są, między innymi, spektakle, warsztaty, czytania dramatów, wystawy, próby otwarte, wykłady i koncerty popularyzujące sztukę.
- Wprowadzamy widzów tam, gdzie na co dzień wejść nie mogą. Chcemy pokazywać teatr z bardzo ciekawej strony i spowodować, żeby ci widzowie potem wrócili do nas w ciągu roku na spektakle, żeby zaprzyjaźnili się z teatrem, żeby nie bali się do niego podejść – powiedział Artur Szczęsny, koordynator akcji z teatru w Bielsku.
Po raz drugi w akcji biorą udział instytucje z Województwa Podlaskiego. W Białymstoku jedną z atrakcji Dnia Teatru będzie gra miejska przygotowana przez wolontariuszy.
- „Dotknij Teatru” to akcja, którą chcemy przybliżyć teatr widzom. My ten teatr oddajemy widzom. Zaangażowaliśmy do współpracy przy tym projekcie wolontariuszy, którzy sami wymyślali część akcji, koordynują je i pomagają nam – stwierdziła Martyna Zaniewska, koordynator akcji z Województwa Podlaskiego.
REKLAMA
Bliżej widzów
Teatr wielu ludziom nadal kojarzy się z poważną i skostniałą instytucją kulturalną. Akcje, takie jak „Dotknij Teatru”, pokazują, że współczesna sztuka nie chowa się w gmachach, ale otwiera się i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom widzów.
- Teatr zawsze był papierkiem lakmusowym tego, co się dzieje w społeczeństwie. Był odzwierciedleniem różnych prądów, ruchów, myśli. Tak naprawdę jest nim nadal, a jedyne, co się zmienia, to forma, miejsce i sposób przekazu – podkreślała Liliana Uczkiewicz, koordynator z Instytutu Teatralnego.
W tym roku Kamil Maćkowiak odszedł z teatru instytucjonalnego, założył własną fundację i przygotował monodram „Diwa”. Za swoją pracę otrzymał Nagrodę im. Leona Schillera dla twórcy teatralnego. Czy artysta teatralny może działać na własną rękę i odnosić sukcesy?
Nagroda im. Leona Schillera
– Etat daje minimum poczucia bezpieczeństwa, ale to nie jest jedyna droga. Gdy prowadzi się własne przedsięwzięcie, to stresu jest dużo więcej, ale też satysfakcja jest proporcjonalnie większa. Wszyscy dookoła mówili mi, że to samobójcze posunięcie, w teatrze Jaracza miałem pozycję, grałem główne role i miałem swoją widownię. Ale okazało się, że ta widownia wciąż jest ze mną – podkreślał Kamil Maćkowiak, laureat Nagrody im. Leona Schillera.
REKLAMA
Okruchy Życia i Blask
Międzynarodowy Dzień Teatru ma przede wszystkim przypominać, jak ważny w życiu człowieka jest kontakt z kulturą wyższą. Kultura ta może być także prezentowana przez najmłodszych. Musicale Okruchy Życia i Blask, to spektakle przygotowywane przez Stowarzyszenie Teatralne "Ingenium" Aktorami są młodzi aktorzy w wieku szkolnym. Mimo wieku i obowiązków szkolnych , podchodzą w pełni profesjonalnie do swoich ról. Jedni chcą zostać aktorami w przyszłości, a drudzy traktują aktorstwo jako dodatkowe zajęcie. Z aktorami Agatą Kortals, Dominiką Klewicz i Maćkiem Pituchą oraz reżyserem, autorem muzyki i scenarzystą Karolem Świtajskim rozmawiał Bartek Wasilewski.
PR24/Anna Mikołajewska
REKLAMA