Teatry czymś więcej niż tylko rozrywką
– Obowiązkiem państwa jest wspieranie teatru i rozwoju kultury oraz sztuki – powiedział w Polskim Radiu 24 Zenon Butkiewicz, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego. Z tej okazji odbędzie się wiele premier teatralnych, spektakli i warsztatów.
2015-01-18, 13:52
Posłuchaj
Mija 250 lat od dnia, w którym z woli króla Stanisława Augusta odbyła się premiera zespołu aktorów narodowych w Operalni. Od tego czasu symbolicznie datuje się historię Teatru Narodowego w Warszawie. Od tego momentu mówi się także o obecności teatru w dyskursie politycznym w Polsce.
- W 1765 roku król Stanisław August Poniatowski postanowił stworzyć zespół aktorów narodowych. Przyjmowana data jest symboliczna - 19 stycznia 1765 to początek polskiego teatru. Sztuki odbywały się w języku polskim i były przeznaczone dla szerokiego grona widzów – wyjaśniła Dorota Buchwald, Dyrektor Instytutu Teatralnego.
Pierwsza zaprezentowana sztuka nosiła tytuł "Natręci". Jej autorem był Józef Bielawski.
Kondycja dzisiejszego teatru
Gość PR24 Zenon Butkiewicz, teatrolog zwrócił uwagę na to, że w idei króla Stanisława Augusta teatr był przeznaczony dla szerokiego kręgu widzów. Dlatego wspieranie teatru jest nieodzownym obowiązkiem państwa.
REKLAMA
– Trzeba zaznaczyć, że istotną rolą państwa jest wspieranie teatru. Bardzo ważne jest, aby teatry podejmowały dialog w najważniejszych kwestiach życia politycznego, publicznego i społecznego. Teatry powinny być czymś więcej niż tylko rozrywką – podsumował Butkiewicz.
Polskie Radio 24/op
REKLAMA