Nowotwory i depresja. Jak wspomagać najmłodszych pacjentów?

- Choroby onkologiczne u dzieci są wciąż mało znanym problemem, co utrudnia ich wczesne rozpoznanie przez rodziców. Wiele sygnałów jest niestety nadal ignorowanych - powiedziała w Polskim Radiu 24 mgr Joanna Pruban, psychoonkolog z Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka.

2025-05-09, 20:00

Nowotwory i depresja. Jak wspomagać najmłodszych pacjentów?
Depresja ma wiele obliczy, dotyczy to także przeżywania informacji o poważnej chorobie.Foto: Antonio Guillem/Shutterstock

Z danych Najwyższej Izby Kontroli wynika, że młodzież w Polsce coraz częściej doświadcza poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Wśród najczęściej diagnozowanych trudności wymienia się zaburzenia lękowe, stany depresyjne, zaburzenia odżywiania, a także poczucie osamotnienia.

Kiedy do tych już istniejących wyzwań psychologicznych, dołącza diagnoza nowotworu, wtedy poczucie bezpieczeństwa u dziecka i jego stabilność psychiczna są jeszcze mocniej zachwiane. A maj jest "Miesiącem Świadomości Zdrowia Psychicznego", dlatego warto  zwrócić uwagę na psychologiczne aspekty zdrowia najmłodszych. 

Posłuchaj

Joanna Pruban gościem Artura Wolskiego (Samo zdrowie) 25:06
+
Dodaj do playlisty

- Bardzo wiele zależy od prawidłowego rozpoznania choroby u dziecka, przez jego rodziców. Nowotwór, to bardzo podstępna choroba, która rozwija się u dziecka bardzo szybko. Ale wcześnie wykryte dają dużą szansę na wyleczenie. Al trzeba dostrzec jej pierwsze objawy. Chodzi np. o nietypowe bóle, zwłaszcza, gdy zdarzają się w nocy, a mimo podania leków przeciwbólowych wciąż nawracają. Innym objawem jest gorączka bez dodatkowych objawów chorobowych, nagła utrata masy ciała, długotrwałe bóle głowy albo szybko powiększający się obwód brzucha lub zmiany skórne, które długo pozostają na ciele pomimo leczenia. Te sygnały powinny zaalarmować rodziców - powiedziała Joanna Pruban.  

Trzeba umiejętnie oswajać dziecko z jego chorobą

Potem bardzo wiele zależy od umiejętności przekazania dziecku negatywnych wyników badań, co dla rodziców jest zawsze ogromnym stresem. Lekarze muszą najpierw wytłumaczyć opiekunom, jaka będzie procedura medyczna aby leczyć dziecko, aby ich uspokoić. Te trudne rozmowy z dziećmi można przeprowadzić na podstawie specjalnie wydawanych książek, nie trzeba małemu dziecku tłumaczyć poszczególnych etapów leczenia,  ale należy oswajać go z myślą, że na długo pozostanie w szpitalu. 

REKLAMA


*****

AudycjaSamo zdrowie
Prowadzący: Artur Wolski
Gość: mgr Joanna Pruban (psychoonkolog z Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka)
Data emisji: 09.05.2025
Godzina emisji: 19.33

Źródło: Polskie Radio 24 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej