O czym radzą w Davos 2014?

Do niewielkiego miasteczka w Alpach przyjechali głowy państwa i szefowie rządów z całego świata. 22 stycznia w szwajcarskim Davos rozpoczęło się 44. Światowe Forum Ekonomiczne (WEF).

2014-01-23, 14:55

O czym radzą w Davos 2014?
. Foto: flickr/World Economic Forum

Posłuchaj

23.01.14 Witold Orłowski o forum ekonomicznym w Davos
+
Dodaj do playlisty

Hasło spotkania to  „ przekształcanie świata, konsekwencje dla społeczeństwa, polityki i biznesu”.  Coroczna konferencja przyciąga tysiące najbardziej wpływowych ludzi na świecie. W tym roku zaproszonych zostało blisko 40 szefów państw i rządów z niemal stu krajów, którzy porozmawiają m.in. o zmianach klimatycznych, bezrobociu i rosnących różnicach między biednymi a bogatymi.

- Ktoś kto oczekuje od wielkich zmian mogą być rozczarowani. To forum dyskusyjne trwa przez kilka dni i nie kończy się żadnymi konkretnymi ustaleniami. Najważniejsze są tu publiczne debaty. Davos jest dobrym miejscem dla biznesmenów, którzy mają możliwość spotkania z kluczowymi politykami – powiedział prof. Witold Orłowski.

Mówi się, że Davos jest miejscem, w którym większość decyzji zapada w kuluarach. Debaty, które mają obejmować problemy świata są tylko pretekstem do załatwienia konkretnych interesów.

- Davos jest miejscem, w którym ludzie zapomnieć o tym, że jest się ministrem, prezesem czy profesorem. Ludzie rozmawiając ze sobą, w prywatnej formie mają sobie więcej do powiedzenia.  Wystarczy wymiana poglądów. Davos jest bardzo dobrze zorganizowane. Nie ma tam miejsca na nudne czy nieciekawe tematy. Sesje przyciągają zainteresowanych. Jednak im bardziej nieformalne spotkanie i atmosfera tym  - dodał Gość PR24.

Davos ma świetny program merytoryczny oraz jest dobrym miejscem do spotykania się ludzi, którzy interesują się podobnymi tematami.

- Forum dyskusyjne jest dobrym miejscem. Davos przyciąga jak magnes. To jest typ rozmów, które można prowadzić w przyjemnej atmosferze. Uczestnicy spotkań biorą pod uwagę nie tylko własne cele. Trzeba jednak pamiętać o tym, że konkretne decyzje zapadają tu bardzo rzadko  – mówił  prof. Witold Orłowski.

W trakcie trwania światowego forum ekonomicznego w Davos doszło do wielu historycznych i przełomowych wydarzeń. Spotkania przyczyniły się m.in. do rozmów na poziomie ministerialnym między obiema Koreami oraz przyspieszyło rozmowy o układzie wolnego handlu NAFTA.

PR24/Paulina Olak

Polecane

Wróć do strony głównej