Działać wspólnie i się uczyć. Jak założyć przedsiębiorstwo społeczne?
- Klasyczna spółdzielnia socjalna osób indywidualnych polega na wspólnotowości. Wszyscy członkowie są pracownikami i jednocześnie zarządzają spółdzielnią, co stanowi duże wyzwanie - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Juraszek-Kopacz z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Gościem był również prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej "Kto Rano Wstaje" Wojciech Jóźwiak.
2024-06-09, 13:00
Średnio co piąty Polak chce się przebranżowić, a tylko co trzeci uważa, że jego aktualny pracodawca zapewnia satysfakcjonujące możliwości rozwoju zawodowego. Jak pokazują przykłady założycieli przedsiębiorstw społecznych z Mazowsza, gdy już odważymy się na zmianę, może ona przynieść wiele dobrego nie tylko w naszym życiu, ale też w społeczności lokalnej.
Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest spółdzielnia socjalna "Kto Rano Wstaje", która powstała w 2013 roku. Została założona przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej i Caritas Polska. - Zajmujemy się przede wszystkim usługami cateringowymi, głównie dla jednostek samorządu terytorialnego w Warszawie. Nasi pracownicy to przede wszystkim osoby w kryzysie bezdomności, uchodźcy, byli więźniowie, osoby z niepełnosprawnościami. Zarządzanie nie różni się zasadniczo niczym innym od prowadzenia zwykłej firmy. Z doświadczenia, które wyniosłem z pracy w korporacji - wymaga poświęcenia trochę więcej uwagi pracownikom - powiedział Wojciech Jóźwiak.
Wspólnotowość
Przypadek "Kto Rano Wstaje" jest szczególny. - To szczególna forma prawna, spółdzielnia osób prawnych, założona przez dwie instytucje. Klasyczna spółdzielnia socjalna osób indywidualnych polega na wspólnotowości. Wszyscy członkowie są pracownikami i jednocześnie zarządzają spółdzielnią, co stanowi duże wyzwanie. Nie wszyscy pracownicy muszą być osobami wykluczonymi. Jednak wielką wartością jest, jeśli ludzie z biznesu, którzy bez problemu znaleźliby inne zatrudnienie, tworzą takie miejsca. Uczą się wzajemnie od siebie z osobami zagrożonymi. Wspólnotowość to coś trudnego w polskich warunkach. Nie można się tego nauczyć w szkołach. Nie jest łatwo odnaleźć się w różnych rolach i mądrze wykorzystywać demokrację. Nie na zasadzie "nie, bo nie" - tłumaczyła Beata Juraszek-Kopacz.
REKLAMA
Posłuchaj
Obecnie w Polsce działa kilka tysięcy takich przedsiębiorstw. Cześć z nich nie ma jeszcze formalnie nadanego statusu społecznego. Mogą być wśród nich fundacje z działalnością gospodarczą, stowarzyszenia i spółki non profit.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Goście: Wojciech Jóźwiak (spółdzielnia socjalna "Kto Rano Wstaje"), Beata Juraszek-Kopacz (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego)
Data emisji: 9.06.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 9.33
PR24/wmkor
Polecane
REKLAMA