Niekorzystny Fundusz Wzajemnej Pomocy

– Nie widzę tu wielkich korzyści tylko obciążenia – stwierdził w Polskim Radiu 24 Tadeusz Szymańczak. Rząd przyjął przygotowany przez resort rolnictwa projekt ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Fundusz będą tworzyć co prawda rolnicy, ale nie każdy rolnik będzie mógł z niego skorzystać.

2015-01-15, 18:20

Niekorzystny Fundusz Wzajemnej Pomocy
. Foto: flickr/HENDT MC

Posłuchaj

15.01.15 Tadeusz Szymańczak: „Jest to kolejny podatek, który zapłacą rolnicy (…)”
+
Dodaj do playlisty

Projekt resortu rolnictwa przewiduje powołanie funduszu, który ma być rezerwą tworzoną na wypadek takich zdarzeń jak np. embargo na produkty rolne. Fundusz Wzajemnej Pomocy tworzyłyby składki przedstawicieli branży rolniczej i nie byłyby dofinansowywane z budżetu państwa. Jednak większość rolników pozostaje sceptyczna względem nowego projektu.

Rzecznik Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, Tadeusz Szymańczak wyjaśnił w Polskim Radiu 24, dlaczego projekt Ministerstwa Rolnictwa spotyka się z oporem ze strony rolników.

– Jednym z warunków udziału w Funduszu jest posiadanie trzyletniej umowy kontraktacyjnej. Większość producentów, dystrybutorów i pośredników nie zawiera żadnych umów o odbiór towaru o określonych parametrach. Wykluczeniem jest również obowiązkowe ubezpieczenie – wskazywał gość PR24.

Tadeusz
Tadeusz Szymańczak/fot.PR24/MS

Tadeusz Szymańczak dodał, że Fundusz Wzajemnej Pomocy słusznie jest nazywany przez rolników dodatkowym podatkiem, z którego nie będzie żadnych korzyści.

– Jest to kolejny podatek, który zapłacą rolnicy, a będą mieli kłopoty, żeby uzyskać z niego pomoc – ocenił rzecznik.

Polskie Radio 24/ gm

Polecane

Wróć do strony głównej