Polska płaci za więzienia CIA

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał niewiążący wyrok w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce. Strasburg uznał, że Polska sześciokrotnie złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka i rząd musi wypłacić skarżącym odszkodowanie oraz pokryć koszty prowadzenia sprawy.

2014-07-24, 11:19

Polska płaci za więzienia CIA
. Foto: flickr/theholyllama

Posłuchaj

24.07.14 Prof. Henryk Domański: „Polska naruszyła prawo o tyle, że prowadziła śledztwo w niewłaściwy sposób (…)”
+
Dodaj do playlisty

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpatrywał skargę Palestyńczyka Abu Zubajdy  i Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego, którzy mieli być przetrzymywani i torturowani w tajnym więzieniu CIA w Polsce - w ośrodku polskiego wywiadu w Starych Kiejkutach.

Trybunał stwierdził, opierając się na zeznaniach świadków, ekspertów i dowodach pochodzących z kilku międzynarodowych dochodzeń, że zarzuty skarżących dotyczące ich przetrzymywania na terenie Polski, zostały udowodnione. Trybunał zarzucił Polsce także prowadzenie nieskutecznego śledztwa, a władze w Warszawie zostały obarczone odpowiedzialnością za to, że nie zapobiegły na swoim terytorium torturom i nieludzkiemu traktowaniu skarżących oraz za sam fakt przyzwolenia na więzienie skarżących w Polsce.

Polska linia obrony

Wyrok zapadł, ale Polska wciąż nie jest zwolniona z obowiązku wyjaśnienia sprawy więzień CIA. Strona polska podczas procesu nie udzielała także pełnych wyjaśnień i nie udostępniała Trybunałowi wszystkich informacji. Niektóre z nich były objęte klauzulą tajności, ale nie stanowiło to okoliczności łagodzącej.

– Rząd Polski od początku przyjął strategię, że nie będzie współpracował z Trybunałem i nie chciał przekazywać wszystkich informacji, które mogłyby wpłynąć na przebieg sprawy. Zasłaniano się przepisami polskiego prawa i ustawą o ochronie informacji niejawnych. Rząd opierał się na argumentach formalnych, że zaniecha współpracy, ponieważ Trybunał nie zagwarantował wystarczającego stopnia tajności. Trybunał odpowiedział naruszeniem 38 artykułu Konwencji o Ochronie Praw Człowieka, który nakazuje należytą współpracę stron Konwencji z Trybunałem – wskazywał w PR24 Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

REKLAMA

Brak twardych dowodów na istnienie więzień

Wyrok Trybunału Praw Człowieka nie udziela odpowiedzi na najważniejsze z pytań: czy na terenie Polski faktycznie funkcjonowały więzienia CIA? Z orzeczenia Strasburga wynika, że można domniemywać istnienia tego typu placówek w Starych Kiejkutach, ale twardych dowodów wciąż brakuje.

Profesor
Profesor Henryk Domański, foto: PR24/PJ

– Wyrok Trybunału dotyczy sposobu prowadzenia śledztwa, a nie tego, czy w Kiejkutach było więzienie CIA. Polska naruszyła prawo o tyle, że prowadziła śledztwo w niewłaściwy sposób i jest to sygnał dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jeśli chodzi o reperkusje polityczne, to jest to powrót tematu na wokandę i sprawa może być wznowiona pod kątem tego, czy faktycznie w Polsce wiezienia istniały i czy torturowano tam ludzi – powiedział prof. Henryk Domański, socjolog.

 

REKLAMA

IAR/PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej