Ratyfikacja umowy UE - Ukraina

Jest porozumienie Ukraina – Unia. Parlament Europejski i Ukraińska Rada Najwyższa ratyfikowały umowę stowarzyszeniową z wspólnotą europejską. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko już wcześniej informował, że przepisy porozumienia będą wdrażane od chwili jej ratyfikacji.

2014-09-16, 15:16

Ratyfikacja umowy UE - Ukraina
. Foto: EPA/SERGEY DOLZHENKO

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Umowa stowarzyszeniowa pomiędzy Unią a Ukrainą, trafiła pod głosowanie w przyspieszonym trybie, aby przerwać spekulacje o możliwości zmiany zapisów umowy lub uniemożliwić zablokowanie procesu ratyfikacji. Parlament Europejski i Rada Najwyższa Ukrainy połączyły się telemostem, co umożliwiło posłom obu izb wzajemny kontakt.

Jednak najważniejsza część umowy, dotycząca kwestii ekonomicznych, pod naciskiem Rosji,  ma wejść w życie dopiero 1 stycznia 2016 roku.

Unia zakładniczką Rosji?

Podpisanie międzynarodowego traktatu zagwarantuje zacieśnienie głębokiej współpracy między Kijowem i Brukselą – powiedział na antenie PR24 Paweł Lickiewicz, ekspert.

- Niektórzy twierdzą, że to strona ukraińska poprosiła o odłożenie implementacji umowy stowarzyszeniowej. Inni zaś uważają, że to część państw Unii Europejskiej zaproponowały takie rozwiązania, które miałyby uwzględniać rosyjskie interesy. Przypuszcza się, że taka sytuacja umożliwiłaby załagodzenie konfliktu na linii Rosja – Ukraina. Jednak, jak zaznacza Ekspert, to Rosja wymogła opóźnienie pełnej umowy. - Nigdy do tej pory żaden kraj nie miał tak realnego wpływu na decyzje Unii Europejskiej jak Rosja – podkreślił Lickiewicz.

REKLAMA

- Można odnieść wrażenie, że Rosja uzyskała przywilej i możliwość wpływania na dwustronne relacje między Unią Europejską, a innymi państwami. W przyszłości może się okazać, że pojawią się kolejne kraje, które będą chciały mieć realny wpływ na inne decyzje   zgodził się z przedmówcą Łukasz Wenerski z Instytutu Spraw Publicznych.

PR24/Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej