Nowe życie Polaków z Donbasu

Ukraińcy z polskimi korzeniami, którzy uciekli przed wojną na Ukrainie, nad Wisłą zaczynają swoje nowe życie. W Polsce muszą zdobyć pracę, wyrobić dokumenty, odnaleźć się w nowych realiach. Rafał Rogala, szef Urzędu ds. Cudzoziemców opowiadał w Polskim Radiu 24, co czeka uchodźców w najbliższym czasie.

2015-01-19, 17:47

Nowe życie Polaków z Donbasu
Rafał Rogala, szef Urzędu ds. Cudzoziemców/fot.PR24/MS

Posłuchaj

19.01.15 Rafał Rogala: „Największym wyzwaniem będzie wejście tych osób na rynek pracy (…)”
+
Dodaj do playlisty

178 osób Polaków ewakuowanych ze wschodu Ukrainy od kilku dni przebywa w ośrodkach w Rybakach i Łańsku (warmińsko-mazurskie). Rozpoczął się ich trudny etap aklimatyzacji. Osoby młode muszą znaleźć pracę, studenci wrócić na studia, dzieci zaś pójść do szkoły.

– Przed nami okres, w którym te osoby przy wsparciu państwa polskiego będą musiały na nowo się odnaleźć i zbudować swoje życie od początku. Grupa jest bardzo zróżnicowana. Są wśród nich ludzie wykształceni, dzieci w wieku szkolnym, studenci oraz osoby starsze. Wszyscy są zdeterminowani i gotowi na zmianę – powiedział Rafał Rogala, gość Polskiego Radia 24.

Zauważył również, że bardzo ważną rolę w procesie adaptacji i reintegracji odgrywa administracja publiczna.

– W ramach formalności uchodźcy muszą dokonać m.in. nostryfikacji dyplomów – powiedział gość PR24.

REKLAMA

Polacy mają pół roku, by stanąć na nogi. Wsparcia będzie udzielało im Caritas Archidiecezji Warmińskiej, zobowiązane do tego umową – dodał rozmówca PR24.

Polskie Radio 24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej