Sejm uchwalił ustawę o in vitro
Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o leczeniu niepłodności. – To jest kontrowersyjna propozycja – oceniał Paweł Woliński. Prezes Fundacji Mamy i Taty mówił w Polskim Radiu 24 również o najnowszej kampanii organizacji, realizowanej po hasłem „Nie odkładaj macierzyństwa na potem”.
2015-06-25, 14:53
Posłuchaj
Zgodnie z propozycją resortu zdrowia, z procedury in vitro będą mogły korzystać osoby w związkach małżeńskich oraz osoby we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Ten sposób leczenia niepłodności będzie mógł zostać wprowadzony po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej 12 miesięcy.
– To jest kontrowersyjny projekt. Ustawa zawiera kilka zasadniczych wątpliwości prawnych, m.in. w kwestii zgodności z konstytucją. Kwestia in vitro wymaga w Polsce jeszcze wiele pracy i długich dyskusji – komentował Paweł Woliński.
Ustawa dopuszcza zapłodnienie maksymalnie sześciu komórek jajowych. Zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś ich tworzenia w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. Projekt zakazuje także niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju. Grozić będzie za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5. Teraz propozycją zajmie się Senat.
O wadach i zaletach ustawy o in vitro w Polskim Radiu 24 mówiła również Emilia Kaczmarek, bioetyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
REKLAMA
„Nie odkładaj macierzyństwa na potem”
Tymczasem, Fundacja Mamy i Taty prowadzi kampanię „Nie odkładaj macierzyństwa na potem”. Bohaterka spotu mówi: „Zdążyłam zrobić specjalizację i karierę. Zdążyłam być w Tokio i w Paryżu. Zdążyłam kupić mieszkanie i wyremontować dom, ale nie zdążyłam zostać mamą… żałuję”. Akcja wzbudziła u odbiorców mieszane uczucia.
– Naszym celem było wywołanie dyskusji o macierzyństwie. Pytamy, jaką ma ono w dzisiejszych czasach wartość, czy nie jest przywilejem przeznaczonym tylko dla bogatych – wskazywał Paweł Woliński. – To jest dyskusja o wartościach. Z tego względu jest tak bardzo emocjonująca – dodał prezes Fundacji Mamy i Taty.
Więcej w rozmowie z Pawłem Wolińskim.
Polskie Radio 24/mp
REKLAMA
Polecane
REKLAMA