Wojciech Pijanowski o grze w golfa w Polsce

Kije golfowe z końca XIX w., dwie XIX-wieczne piłeczki, a także pierwszy polski podręcznik gry w golfa z 1932 roku. Oto jedne z wielu niezwykłych eksponatów prezentowanych na wystawie "Historia Rozwoju Golfa", którą można oglądać w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. O ekspozycji oraz o historii golfa w naszym kraju mówili goście Polskiego Radia 24.

2016-11-19, 18:31

Wojciech Pijanowski o grze w golfa w Polsce
Procentowy przyrost nowych golfistów w Polsce jest jednym z najlepszych w Europie. Foto: pixabay.com/GingerQuip

Posłuchaj

19.11.16 "Przeświadczenie, że golf jest sportem tylko dla najbogatszych, jest nieprawdziwe”
+
Dodaj do playlisty

Golf jest dyscypliną, która liczy sobie około 600 lat. Nad Wisłą pojawił się na początku XX wieku. Po dłuższym okresie zastoju i braku zainteresowania dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia nastąpił rozwój golfa w Polsce. 

– W 1982 roku powstała w Katowicach sekcja golfa. Co ciekawe, nie było wówczas w naszym kraju żadnego pola golfowego. Wobec tego członkowie klubu grali w okolicach katowickiego lotniska – powiedział Wojciech Pijanowski, inicjator wystawy o polskim golfie w Muzeum Sportu i Turystyki.


Od lewej: gospodarz programu Mateusz Drozda, Wojciech Pijanowski, inicjator wystawy o polskim golfie w Muzeum Sportu i Turystyki i Elżbieta Panas, aktorka i prezes Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet; Foto: PR24/JW Od lewej: gospodarz programu Mateusz Drozda, Wojciech Pijanowski, inicjator wystawy o polskim golfie w Muzeum Sportu i Turystyki i Elżbieta Panas, aktorka i prezes Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet; Foto: PR24/JW

Wydarzeniem, które ma wspomóc popularyzację tej dyscypliny jest właśnie wystawa "Historia Rozwoju Golfa". Obecność golfa w Muzeum Sportu i Rekreacji to efekt starań i zaangażowania Elżbiety Panas i Wojciecha Pijanowskiego, którzy od wielu lat współpracują z Muzeum przy organizacji wydarzeń promujących golf w naszym kraju.

– Najstarszym elementem wystawy jest kij golfowy z 1750 roku. Został  on wyceniony na 50 tys. funtów. Ponadto na ekspozycji znajdują się również piłeczki golfowe, które są jednymi z najstarszych zachowanych na świecie  – wskazała Elżbieta Panas, aktorka i prezes Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet.

REKLAMA

Ponadto w audycji zaproszeni goście mówili również o zasadach gry w golfa oraz o tym, jak zacząć uprawianie tej dyscypliny sportu.

Polskie Radio 24/db

____________________

Data emisji: 19.11.2016

REKLAMA

Godzina emisji: 17:18

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej