Wiek oświecenia i dyplomacja Twitterowa

Gościem Kawy Dyplomatycznej był historyk, polityk, były konsul generalny w Szkocji, ambasador na Cyprze i w Kanadzie, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych kilku kadencji prof. Paweł Dobrowolski.

2015-12-22, 21:27

Wiek oświecenia i dyplomacja Twitterowa
Twitter. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: flickr/draw

Posłuchaj

22.12.15 Prof. Paweł Dobrowolski: „Obecnie – po 250 latach cywilizacja mniejszego lub większego oszustwa wróciła (...)”.
+
Dodaj do playlisty

 Autor książki „(P)oszukiwanie tożsamości. Cztery studia o angielskim Oświeceniu” mówił o 25 latach w polskiej służbie dyplomatycznej, pracy naukowej oraz podobieństwach między epoką oświecenia i… Twitterem.

Jak sam mówił dyplomata, nie żałuje zawieszenia „butów naukowych”. Jednak boso długo nie potrafił chodzić. Mimo wielu zasług w dyplomacji, fascynuje go również oświecenie, które było pełno masek i maskarad oraz do złudzenia przypominało współczesną erę Facebooka, Twittera i Snapchata.

– Dylemat kultury polega na tym, że w tym samym momencie oszukujemy innych i siebie samych. Oświecenie to fałszowanie, maskowanie i nabywanie nie własnych tożsamości. Obecnie – po 250 latach – cywilizacja małego lub większego oszustwa wróciła. W Internecie chyba doskoczyliśmy do oświecenia – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Audycję prowadził Grzegorz Dziemidowicz.

REKLAMA

Polskie Radio 24/dds/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej