Nie daj się jesiennej depresji
Jesień ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony za oknem towarzyszą nam piękne widoki a z drugiej strony dzień staje się coraz krótszy mamy mniej czasu na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Jak przetrwać jesienną aurę?
2014-09-27, 17:53
Posłuchaj
Gość PR24 psycholog Jakub Lesiak powiedział, że wraz z nadejściem jesieni pacjenci częściej sięgają po pomoc specjalistów i skarżą się na gorszy nastrój, brak koncentracji oraz ogólnie rozdrażnienie.
– Po powrocie z wakacji ludzie mają problem z przyzwyczajaniem się do tego, że dzień jest coraz krótszy, jest mniej słońca. Jesień kojarzy się nam głównie z powrotem do pracy, szkoły do swoich obowiązków. To w porównaniu z beztroskim, letnim odpoczynkiem jest mniej przyjemne – powiedział Jakub Lesiak, psycholog z poradni psychologicznej „Swoją drogą”.
Zdaniem Gościa PR24 objawy jesiennej depresji mogą być różne. Nie zawsze smutek i melancholijny nastrój muszą oznaczać, że to jest depresja.
– Jeśli zaburzenia nastroju oraz złe samopoczucie towarzyszą nam przez dłuższy czas i mają negatywny wpływ na naszą codzienną aktywność, to wówczas możemy podejrzewać, że cierpimy na depresję – dodał psycholog.
Dieta bogata w witaminy
Gorszy nastrój można sobie poprawić na wiele sposobów. By nie dać się jesiennej depresji warto zwrócić uwagę na to, co jemy. Produkty żywnościowe bogate w naturalne antydepresanty takie jak: magnez, witaminy z grupy B czy kwasów tłuszczowych pobudzą organizm do produkcji hormonów szczęścia.
– Kłopoty ze snem, obniżony nastrój i brak apetytu to najczęstsze objawy jesiennej depresji. Jeśli trwają one dłużej niż dwa tygodnie to powinniśmy skontaktować się ze specjalistą, terapeutą. Wielkim wsparciem dla osób, które mają problemy z nastojem jest najbliższa rodzina i znajomi. Bardzo ważna jest właściwa, bogata w witaminy dieta i ruch. O tych rzeczach warto pamiętać bez względu na porę roku – dodał Jakub Lesiak.
PR24/Paulina Olak