Nowotwory epidemią XXI wieku

Szacuje się, że w ciągu najbliższych dwudziestu lat na chorobę nowotworową umrze co trzeci człowiek na Ziemi. Szczególnie narażeni na zachorowanie są mieszkańcy krajów wysoko rozwiniętych. Choroby nowotworowe stały się najpoważniejszą epidemią XXI wieku.

2015-02-04, 14:54

Nowotwory epidemią XXI wieku
Badanie onkologiczne tkanek miękkich/fot.flickr/Christiana Care

Posłuchaj

04.02.15 Dr Krzysztof Przewoźniak: „Trzeba uświadomić polskiemu społeczeństwu, że wykonywanie badań profilaktycznych jest konieczne i potrzebne (…)”
+
Dodaj do playlisty

Na pojawienie się nowotworu wpływają różne czynniki zarówno środowiskowe, jak i uwarunkowanie genetyczne. Wielkie znaczenie ma także tryb życia oraz odpowiednia dieta. Raka można wyleczyć, o ile zostanie on wykryty odpowiednio wcześniej, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania.

Dr Krzysztof Przewoźniak z Centrum Onkologii w Warszawie przyznał w Polskim Radiu 24, że Polsce największym problemem w walce z rakiem jest właśnie profilaktyka.

– Trzeba uświadomić polskiemu społeczeństwu, szczególnie tej młodszej części populacji, która jeszcze nie choruje, że wykonywanie badań jest konieczne i potrzebne. Zależy to także od lokalizacji nowotworu w organizmie, ponieważ rak nie jest jedną chorobą – mówił socjolog medycyny.

Gość PR24 zwrócił uwagę, że najlepiej zapobiegać nowotworom poprzez dietę bogatą a antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, które występują obficie w warzywach i owocach.

REKLAMA

– Najprostszy program wprowadzony wiele lat temu przez Amerykański Instytut Badań nad Rakiem zakłada, że pięć razy dziennie należy jeść warzywa i owoce. Wtedy jesteśmy wyposażeni w substancję, która chroni nas przed wolnymi rodnikami, które prowadzą do powstania nowotworu – wskazywał specjalista.

Polskie Radio 24/gm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej