X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Oddawanie szpiku kostnego szansą dla tysięcy ludzi

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 20:22
17 września obchodzony jest Światowy Dzień Dawcy Szpiku. Od czasu pierwszego przeszczepu szpiku kostnego, przeprowadzonego na początku lat 60., ponad milion dwieście tysięcy pacjentów przeszło transplantację komórek krwiotwórczych. Przeszczep jest czasem dla nich jedynym ratunkiem. O istocie dawstwa mówili w Polskim Radiu 24 Monika Sankowska (Medigen), prof. Leszek Kauc, Fundacja Przeciwko Leukemii, Paulina Perłowska (dawczyni).
Audio
  • 17.09.16 24 17 września – Światowy Dzień Dawcy Szpiku Goście: Monika Sankowska (Medigen), prof. Leszek Kauc, Fundacja Przeciwko Leukemii, Paulina Perłowska (dawczyni)
Zdjęcie ilustracyjnefot.flickrNTNUmedicine
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/NTNUmedicine

- Białaczka jest chorobą, o której możemy powiedzieć, że w zasadzie jest leczona czasem. Im szybciej znajdziemy dawcę, nawet mniej doskonałego, tym szybciej ten pacjent będzie wyleczony – mówiła Monika Sankowska.

Szpik pobiera się z krwi lub kości. Droga do tego, by zostać dawcą jest prosta: najpierw rejestracja, następnie badanie lekarskie i oddanie próbki krwi do badania. Później pozostaje oczekiwanie na osobę o takich samych cechach zgodności tkanek. Obawy potencjalnych dawców budzi jednak sam moment pobrania szpiku. Jak tłumaczy prof. Leszek Kauc, zupełnie bezpodstawnie: – Obydwie metody izolacji tego przeszczepu są bezpieczne. Nie byłoby sensu narażanie zdrowia, czy życia zdrowego człowieka, ratując osobę, która jest potencjalnie śmiertelnie chora. Więc te metody muszą być bezpieczne, całkowicie. Dawcy muszą mieć świadomość, że praktycznie niczym nie ryzykują. Utratą kilku dni tylko. 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/ip

__________________

Data emisji: 17.09.2016

Godzina emisji: 19.15


Zobacz więcej na temat: medycyna przeszczepy zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szpik kostny ratuje życie chorym na białaczkę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 19:57
W Polsce choruje na leukemię 30 tys. osób. Jedyną dla nich nadzieją jest niekiedy poszukanie dawcy szpiku. O tym, że jest możliwe jego odnalezienie, mówili w audycji W Poniedziałek u Rigamonti Monika Sankowska i prof. Leszek Kauc, którzy szukają niespokrewnionych dawców szpiku dla chorych na białaczkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studenci szukają dawców szpiku

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 16:40
Trwa ogólnopolska inicjatywa studencka mającą na celu zarejestrowanie potencjalnych dawców szpiku. O szczegółach akcji pod hasłem „Powiedz AAAaaa” mówiła w Polskim Radiu 24 jej organizatorka Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z fundacji DKMS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przybywa dawców szpiku

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 16:38
- Polacy są generalnie narodem bardzo świadomym idei dawstwa szpiku – powiedziała w Polskim Radiu 24 Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, rzeczniczka Fundacji DKMS.. Odniosła się w ten sposób do informacji o tym, że wzrasta liczba dawców szpiku.
rozwiń zwiń