Sobota po tygodniu: Wyspiarska polityka imigracyjna

Wystąpienie premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, Papież Franciszek w Parlamencie Europejskim i przyszłość gospodarcza Rosji. To najważniejsze, międzynarodowe wydarzenia, które w PR24 komentowali Łukasz Kobeszko, Spasimir Domaradzki i Adam Kądziela.

2014-11-29, 13:37

Sobota po tygodniu: Wyspiarska polityka imigracyjna
. Foto: flickr/World Economic Forum

Posłuchaj

29.11.14 Adam Kądziela „David Cameron nie chce ograniczenia napływu imigrantów, ani nie buduje muru wokół Wielkiej Brytanii (…)”
+
Dodaj do playlisty

Wielka Brytania zapowiada ograniczenie skali imigracji z Unii Europejskiej.  Z przemówienia, które wygłosił Cameron, wynika kilka ważnych obostrzeń dla cudzoziemców. Zanim przyjadą na Wyspy, będą musieli mieć konkretną ofertą pracy. Świadczenia socjalne i mieszkaniowe będą przyznawane dopiero po 4 przepracowanych latach. Zlikwidowane mają być też świadczenia na dzieci, które zostały w kraju imigranta.

Gość PR24 Adam Kądziela z Forum Młodych Lewiatan, nie był zaskoczony wypowiedziami Davida Camerona – Po tym przemówieniu można mieć pewność, że radykalizują się nastroje w Wielkiej Brytanii. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że imigranci przyczyniają się do wzrostu gospodarczego tego kraju  –  podkreślił Adam Kądziela z Forum Młodych Lewiatan.

Adam
Adam Kądziela; foto: PR24/MR

- Przez ostatnie kilka lat mamy do czynienia z procesem przedefiniowania dawnej tożsamości europejskiej. Obecnie najważniejsza jest ochrona własnego rynku pracy, dlatego David Cameron używa argumentów skupiających się na problemach społecznych i gospodarczych – zaznaczył Łukasz Kobeszko, Centrum Myśli Jana Pawła II.

Spasimir Domaradzki z kwartalnika Res Publica Nova dodał, że kroki podjęte przez Davida Camerona mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zarówno dla Wielkiej Brytanii jak i dla całej Unii Europejskiej.

REKLAMA

Spasimir
Spasimir Domaradzki; foto: PR24/MR

Wizyta papieża w Parlamencie Europejskim

Podczas swojego krótkiego pobytu w Strasburgu papież Franciszek wygłosił dwa przemówienia: w Parlamencie Europejskim i w Radzie Europy. Do tej pory na forum Parlamentu Europejskiego przemawiał tylko Jan Paweł II.

Łukasz Kobeszko powiedział w PR24, że w swoich przemówieniach papież Franciszek bardzo trafnie nakreślił główny punkt sporu cywilizacyjnego, który toczy się w większości krajów zachodniego świata.

Łukasz
Łukasz Kobeszko; foto: PR24/MR

Zapraszamy do odsłuchania audycji Bartka Wasilewskiego i Błażeja Prośniewskiego!

PR24/Paulina Olak

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej