Sobota strajkująca
Ulicami Warszawy przemaszerowali związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Domagali się wzrostu płacy minimalnej, likwidacji „śmieciówek” i przywrócenia niższego wieku emerytalnego.
2015-04-18, 12:27
Posłuchaj
W proteście wzieło udział blisko 50 tysięcy związkowców. Demonstracje miały charakter tzw. marszu gwiaździstego. W Warszawie w tym samym czasie protestowali rolnicy, nauczyciele, a także przeciwnicy umowy handlowej między Unią Europejską, a Stanami Zjednoczonymi (tzw. TTIP).
Umowa transatlantycka negocjowana jest od ponad dwóch lat. Mateusz Luft z Magazynu Kontakt powiedział, że warunki zawarte w umowie TTIP są wciąż mało znane.
– Ta umowa regulować m.in. normy handlowe, znosić cła. Zwolennicy tej umowy twierdzą, że gwarantuje ona wzrost gospodarczy w przyszłości. Z analiz wynika, że na efekty wejścia w życie trzeba będzie poczekać, czasami nawet bardzo długo – wyjaśnił Mateusz Luft.
Związkowcy zrzeszeni w OPZZ, którzy przyjechali do Warszawy mają długą listę postulatów. Zdaniem ekonomisty Marka Tatały, z Forum Obywatelskiego Rozwoju hasła związkowców mogą okazać się niekorzystne m.in. dla młodych osób.
REKLAMA
– Nie mogę zgodzić się z postulatami związkowców. Większość z nich jest fałszywa. Podnoszenie płacy minimalnej to najprostsza droga do zwiększania bezrobocia wśród ludzi młodych, bezrobotnych i gorzej wykształconych. Uderzanie w najbardziej wrażliwe grupy społeczne np. w seniorów, nie jest dobrym pomysłem – ocenił Marek Tatała.
Wśród postulatów związkowców znalazły się również hasła nawołujące do likwidacji „śmieciówek”.
– Zdarza się, że w przypadku studentów takie umowy są korzystne. Myślę jednak, że każdy powinien mieć zabezpieczoną przyszłość i poczucie bezpieczeństwa oraz stabilności. Taką właśnie stabilność stanowi etat – powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Kowalski z Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Jakub Dymek z Krytyki Politycznej dodał, że polska gospodarka nie może się rozwijać. Jego zdaniem kwestia tzw. umów śmieciowych powinna być rozwiązana jak najszybciej.
REKLAMA
Goście „Soboty po tygodniu” rozmawiali również o sytuacji w ZUS-ie oraz o roli ustawy krajobrazowej.
Zapraszamy na audycję Krzysztofa Rzymana!
Polskie Radio 24/op
REKLAMA